Kürtaj İzmir

Ağustos 28, 2018 by Admin0
izmir-kurtaj-2.jpg

Kürtaj İzmir

Bir diğer adıyla küretaj olan kürtaj istenmeyen veya tıbbi zorunlulukların devreye girmesiyle gebeliğin sonlandırılması işlemi olmaktadır. İstenmeyen gebelikler, hamileliğin onuncu haftasına kadar sonlandırılabilmektedir. Yasalarla sınırlandırılmıştır. Gebelik sonlandırıldıktan sonra rahim içerisinde parçaların kaldığına inanılıyorsa tekrar aynı işlem tekrarlanır. Bu işlem de retansiyone küretaj olarak adlandırılır. Hamile olmadığı halde uzun süre regl olan kadınlara da bu işlem uygulanabilmektedir. Teşhis amaçlı olup probe kürtaj adı verilmektedir. Kürtaj İzmir de işini doğru ve düzgün yapan, hizmet anlayışıyla hastaların fiziksel ve ruhsal dönemlerini çok iyi anlayarak ona göre destek veren yerlerden biri olarak yasalara uygun hareket etmektedir. Bu amaçla on sekiz yaşından büyük ve evli olmayan kadınlar, herhangi bir izne ya da onaya ihtiyaç duymadan kendi rızalarıyla işlem yaptırabilmektedirler. Bununla birlikte on sekiz yaşından büyük ve evli olan kadınların bu isteklerinde eşlerinin de onay ve imzası gerekir. Bir de on sekiz yaşından küçük olan hastalarda da gebelik sonlandırması anne ve babalarının imzaları ile gerçekleşir. Bunun dışında da ekstra yaşanabilecek durumlarda kişi mahkeme kararı ile ancak işlemi yaptırabilir. İstenmeyen hamilelik on haftayı geçtiyse yasal olarak sonlandırılamamaktadır. Gebeliğin devamı hem bebeğe hem de anneye ciddi sağlık sorunları yaratacaksa hamilelik on haftayı geçse de hekimler kurulu onayı ile operasyon gerçekleştirilebilir.

Gebelik sonlandırma operasyonuna karar verildikten sonra genel anestezi uygulanacaksa operasyon öncesinde altı saat aç ve susuz kalınması gerekmektedir.  Sıkça belirtildiği halde su içerek gelen hastalarımıza anlatamadığımız konu şu ki, su içerek operasyona gelindiğinde anestezi uygulandığında mide bir şekilde dolu olmuş olacak, bu da kusmaya ve kusmanın etkisiyle kusulan sıvının akciğerlere kaçmasına yol açacaktır. Böyle bir şey olduğunda ise beraberinde ciddi sağlık sorunları gelebilir.  Birçok yer sonradan ister, ya da görüşmeye gittikten sonra isteyebilmektedirler. Hem hastaya ikinci bir iş olmaması için hem de bazı doktorların ikinci bir görüşmeye mecbur bırakmamaları için var olan sağlık sorunlarınıza ait test sonuçlarınızı (kan sayımı, biyokimyasal testler ve kalp testleri vb.) alıp gitmeniz çok daha iyi olacaktır. Kan grubu bilinmediği durumlarda gerekli test yapılmalıdır. Bununla beraber bazı hastalarımız düşük yapmış olarak gelmektedirler. Yoğun kanama riskine karşılık hastanın yanında yedek külot, ped ve kıyafet getirmeleri gerekmektedir. Sadece istenmeyen bir gebelik durumuyla alakalı bir kürtaj durumu varsa bunlara ihtiyaç duyulmamaktadır. Özellikle genel anestezi ile operasyon gerçekleştirilecekse, hastanın yanında kendisine destek verebilecek bir tanıdığının olması iyi olacaktır. Gizli bir operasyon olarak kalması istenirse ya da destek verebilecek bir tanıdık olmadığı durumlarda hastaların kendilerini kötü hissetmelerine gerek yoktur. Bünyemizde bulunan ekibimizle sizlere gereken desteği sağlayacağımızdan emin olabilirsiniz.

Küretaj Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Söz konusu operasyon öncesinde gerek doktor ve ekibinin gerekse hastaların dikkat etmesi gereken süreçler önemli olmakla beraber, herkesin bilmesi gerekmektedir. Kürtaj İzmir operasyon öncesi hastanın tüm geçmiş sağlık hikâyesi ile birlikte var olan en küçük hastalıklarına kadar kapsamlı bir tetkikten geçirmektedir. Dolayısıyla operasyon sırası ve sonrasında beklenmedik bir komplikasyonla karşılaşmamak adına var olan, geçen tüm hastalıklar ki astım, şeker hastalığı, alerjik durumlar ve kalp hastalığı çeşitli durumlar paylaşılmalıdır. Hastanın unutma ihtimaline karşılık kadın doğum uzmanının rahim ameliyatı gibi operasyonu zora sokacak cerrahi durumların söz konusu olup olmadığını sorup detaylıca bilgi alması gerekir. Muayene sırasında hastanın anlatması durumunda ya da ultrasonda myom ve kansızlık gibi detayların varlığı araştırılmalıdır. Gerekirse test istenmelidir. Kan grubunun önemi özellikle kan uyuşmazlığı durumunda daha fazla önem kazanmaktadır.  Bu durumda da gebelik sonlandırma operasyonundan sonra kan uyuşmazlığı iğnesi yapılarak çözüm bulunur. Ek olarak vajinal enfeksiyonun olup olmadığı da kontrol edilmelidir. Kontrol edildiğinde, ortaya çıkarsa yine operasyon sonrası antibiyotik kullanımı başlatılmalıdır. Bazen de operasyonu yaptırmaya gelen çiftlerin kararsız olduğu görülmektedir. Bu tarz durumlarda da çiftlerin istekleri göz önünde bulundurularak hamileliğin devam ettirilmesi,  doğacak bebeğin sahiplenmesi konusu ve yasal zorunluluklar ile ilgili gereken bilgiler verilmeli, her yönden doğru değerlendirilmelidir.  Çiftlerin uyum sorunları, aile problemleri ya da bebek bakımı ile ilgili kafalarını karıştıran düşünceler yoksa hamileliğin devamı yönünde neler düşündükleri öğrenilmelidir.  Sayılan tüm detaylar dikkate alındığında sizlerin de görebileceği gibi cerrahi bir operasyon olup gerçekten konunun uzmanları tarafından yapılmasının önemi kat kat gözükmektedir.

Bu kadar tetkik yapılırken de hamileliğin kaçıncı haftasında olduğu net bir şekilde belirlenmelidir. Operasyona başlamadan önce de hastaya gereken tüm bilgiler verilmelidir. Operasyonun hijyenik, steril bir ortamda yapılması ciddi anlamda önemlidir. Operasyon genel anestezi veya lokal anestezi uygulanarak gerçekleşmektedir. Küretaj yapılırken genel anestezi uygulanacaksa şayet, hastanın operasyondan önce altı saat herhangi bir şey yiyip içmemesi tavsiye edilmektedir. Bunu operasyon sırasında oluşabilecek bulantı sıkıntılarının da önüne geçilmiş olunacaktır. Bunun dışında lokal anestezi yapılacağı durumda söz konusu hastanın açlığı veya tokluğu fark etmez. Bu unsurlara geçildiğinde kadın hastaların ruh halleri değişkenlik gösterebilmektedir. Bu değişkenlikte psikolojilerini fazlasıyla yıpratabilmektedir. Ruhsal açıdan yıpratıcı bir süreç olduğundan operasyon sırasında gereken özen gösterilmekte, ağrısız gerçekleştirilmekte, hastanın rahatlığı konforu ön planda tutulmaktadır. Böylece en azından operasyon sırasında herhangi bir yıpratıcı bir işlem söz konusu olmayacaktır.  Sonuçta istenmeyen hamilelik durumları her çiftin başına gelebilmekte ve bunu sonlandırmanın yolu da kürtaj işlemiyle mümkün olmaktadır. Özellikle kadın hastalarımızın içinde bulunduğu ilişki ve ruhsal durumlar göz önüne alındığında her açıdan hamilelik sürecine ve bebek sahibi olmaya hazır olmayabiliyorlar. Ve bu durum oluştuğunda da toplumumuz bunu kaza olarak tanımlayarak, istenmeyen gebeliklere atıfta bulunuluyor. Bunların dışında bebek veya annede oluşabilecek sağlık sorunları mevcut olursa hemen müdahale edilerek gebelik sonlandırılır. Gebelik sonlandırma için hamile olan kadın hastaların operasyonu yaptırmaya karar verdiklerinde hamile oldukları haftaya dikkat etmelidirler. En uygun hafta aralığı beş ile yedinci hafta aralığı olmaktadır. Genel veya lokal anestezi ile yapılan operasyonların ikisinde de operasyon sırasında rahim ağzı uyuşturularak yaklaşık on dakikalık bir sürede gerçekleştirilir. Ve söz konusu hasta aynı gün içerisinde taburcu edilmektedir.

Operasyon Sürecinde Yer Alan Tüm Aşamaların Standartlara ve Hijyen Kurallarına Uygun Olduğundan Emin Olun

Kadın hastaların özellikle gebelik sonlandırma operasyonunu gerçekleştirmek istediklerinde gittikleri kadın doğum uzmanının operasyonu yaptığı yer ve merkezlerin hijyenine, temizliğine odaklanmaları gerekir. Bu husus her açıdan önemli olmakla beraber, hastanın ileride oluşabilecek komplikasyon ve hastalıklara karşı kendini koruması öncelikleri arasında olmalıdır. Bunun için dikkat edilmesi gereken hususlarda Kürtaj İzmir gereken tüm noktaları düşünerek uygun ekipmanlara sahip hastane ve özel kliniklerde, uygun şartların oluştuğundan emin olarak operasyonu yapmaktadırlar. Bu koşullar sağlandığında rahatlıkla olan ve komplikasyon riskinin de en aza indiği bir operasyon gerçekleştirilmiş olmaktadır. Zaman zaman genç kızların maddi anlamda yaşadıkları zorluklarla beraber, durumlarını gizlemeye çalışmak istemeleriyle beraber tercih ettikleri mekan ve kişiler nedeniyle mikrop kapma riskiyle karşı karşıya kalabilmektedirler.  Bu gibi risklerle karşılaşmamak için bu tarz yerlere kesinlikle prim verilmemelidir.  Dolayısıyla kadın doğum uzmanı ve gebelik sonlandırma operasyonunun yapılacağı kliniklere, hastanelere ayrıca önem verilmelidir.

Operasyon, belirtilen hususlara dikkat edilerek gerçekleştiğinde, bu aşamada sonrası için yapılacak, göz önünde bulundurulacak uygulamalar devreye girmektedir. Kürtaj sonrasında her süreç aynı da olsa, doktorun özellikle belirteceği farklı olan uyulması gereken tedaviler olabilecektir. Oluşabilecek istisnai tedaviler dışında genel olarak oluşan sorular, tedaviler ile ilgili detaylardan bahsedecek olursak, operasyon sonrası iki saat bittikten sonra hafif olabilecek şekilde yemeye ve içmeye başlayabilirsiniz. Ne kadar operasyon sırasındaki hijyen ve temizlik önemliyse, operasyon sonrasındaki tedavi sürecindeki hijyen kurallarına uymak da bir o kadar önemli olmaktadır. Sonuçta operasyon sırasında vücut direnci düşeceğinden tekrar toparlanıp mikrop kapmamak için gereken koşullara dikkat etmenizde fayda olacaktır. Bunun için de denizden, havuzdan uzak durmanız, küvet içerisinde banyo yapmaktan kaçınmanız gerekecektir.  Doktor aksini belirtmedikçe ayakta ve ılık su ile duş alınmasına dikkat edilmelidir. Mikrop kapma durumunu yaşamamak için de cinsel ilişkiye belirtilene kadar girilmemesi önem taşıyor. Bu kadar fiziksel tedavi ve toparlanma sürecinin yanında bir de kadın hastalarımızın yaşadıkları sürecin psikolojik boyutuyla da ilgilenmeleri, dinlenmeleri ve kendilerine gelmeleri gerekecektir. Bu konu, bu aşamada atlanmadan üzerine eğilmelidirler.

En çok sorulan ve yaşanılan durumlardan bir tanesine de açıklık getirelim. Bakire olup da yani vajinal yolla cinsel ilişkiye girmemiş ve sadece sürtünme yoluyla hamile kalan kişilerin kızlık zarları esnek ve ince kenarlı olduğu durumlarda kızlık zarının var olan durumu korunarak en minimal aletler kullanılarak hassasiyetle operasyon gerçekleştirildiğinde, operasyon sonrasında kızlık zarının durumu, bakireliği devam edecektir. Bunun aksine, kızlık zarının ortalarında çok küçük açıklık olan, esnemeyen, kalın kenarlı olması durumunda ise bakireliğin korunması mümkün olmamaktadır. Kürtaj İzmir olarak birçok hastane ve klinikte sürekli değişkenlik gösteren kürtaj fiyatları karşısında bunun etik anlayışını göz ardı etmemekteyiz. Burada hem isteyerek hem de istemeyerek hamileliklerini sonlandırmak isteyen kadın hastaların içinde bulunduğu psikolojik ve maddi durumlarını her zaman göz önünde bulundurmaktayız. Burada değişkenlik gösteren faktörler, operasyonun yapıldığı hastane ve kliniklere göre fiyatlar farklılık gösterirken, lokal ya da genel anestezi ile yapılan operasyonlar arasında da fiyat farklılıkları gözlemlenmektedir. Bu farklılıkları yaratan diğer faktörlerden birisi de hamileliğin içinde bulunduğu haftadır. Gebelik sonlandırma operasyonunun başarısının artması gerek kadın doğum uzmanının gerekse de anestezi uzmanının tecrübeli, güvenilir ve gerçekten yetenekli olmasına bağlıdır. Bu bilgilerin dışında sıkça sorulan ve önemli olan detayları tekrar hatırlatalım. Operasyonu gerçekleştirmek istiyorsanız hamileliğiniz beşinci ve yedinci haftalar arasında olmalıdır. Anestezi ile gerçekleştirildiği için ağrısız geçen bir operasyondur. Söz konusu operasyonu istediğiniz kadar yaptırabilirsiniz. Ama gereksiz yere uygulamalardan kendinizi ve sağlığınızı korumanız gerekir. Operasyonu geçirmek, ileride tekrar hamile kalmada sorun teşkil etmeyecektir.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


logo

İNCE KLİNİK olarak Deneyimlerimiz ile tüm hastalarımızın beklenti ve ihtiyaçlarına çözüm bulup,kadın sağlığı alanında İzmirde fark yaratan bir merkez olmak için ilerlemeye devam ediyoruz Anlayışımız; kadın sağlığını ilgilendiren en kritik konularda,uygun olan en iyi çözümü hastalarımıza sunmaktır. Farkımız ; En ileri teknolojik donanım yanısıra yüksek standartlara sahip olan bir klinik olmamızdır.

Tüm hakları saklıdır. Seo Uzmanı Mustafa Mutlu

Telefon
Konum