Laparoskopik Ameliyatlar Herkesin Tercihi

Ağustos 17, 2018 by Sevil karaman0
lap-1.jpg

Laparoskopik Ameliyatlar Herkesin Tercihi

Eskiden karın içi ya da genel cerrahi ile ilgili bir operasyon geçirmesi gereken hastalara karında çok büyük kesiler açılarak müdahale edilirdi. Günümüzde özellikle optik sistemlerin gelişme göstermesi ile birlikte yapılan ameliyatların da niteliklerinde değişmeler meydana geldi. Artık çok büyük kesilerden değil çok küçük deliklerden girilerek karın içindeki organlara müdahale edilebiliyor.

Laparoskopi, herkes tarafından kapalı ya da kansız ameliyat olarak bilinen, göbek deliğinden küçük bir kesi yapılarak karın boşluğuna karbon dioksit doldurulmasıyla, karın içinde hem kontrol hem de operasyon yapmaya yarayan bir yöntemdir. Laparoskopi cihazı ve buna bağlı diğer cihazlar, karın bölgesine yapılan cerrahi operasyonlar için çok önemli bir yer tutmaktadır. Gelişen teknolojiyle birlikte tıp dünyasına giren laparoskopide karna büyük bir kesi açılmaz. Karna yaklaşık 10 milimetrelik bir kesi açılarak ince ve ışıklı laparoskop  adı verilen kamera karnın içine yerleştirilir. Laparoskop adı verilen laparoskopi cihazlarından biri olan kamera operasyonu yapan doktora karın içini görme fırsatı verir. Eğer görüntüleme sırasında tedaviye gerek duyulan bir alan görülürse kamera dışında ek aletlerinde müdahalesi gerekir. Bu aletler için 2 ya da 3 tane 5 milimetrelik yeni kesiler açılır. Bu kesilerden diğer laparoskopik aletler yerleştirilerek görüntüleme işlemi ile birlikte operasyon yapılır.

Ameliyat olacak kişiler bilinçlendikçe tıp alanında laparoskopi cihazının kullanımı da gnden güne artıyor. İstatistiklere bakılacak olursa; her 10 karın içi ya da batın ameliyatından 8’i laparoskopik yöntem ile yapılmıştır. Laparaskopik yöntemin ve laparoskopi cihazının ilk kullanılmaya başlandığı yıllarda operasyon süreleri uzundu. Ancak doktorların zamanla cerrahi tecrübelerinin artması nedeniyle laparoskopik ameliyatlarda süreler oldukça kısaldı. Örneğin laparoskopik yöntem kullanılarak yapılan bir apandisit ameliyatı yaklaşık 20 dakika sürebilir. Özellikle apandisit ve safra kesesi ameliyatlarında neredeyse artık hiç açık ameliyat yapılmıyor. Bu ameliyatlar için genellikle laparaskopik yöntem tercih ediliyor.

Hangi Ameliyatlarda Laparoskopi Cihazı Kullanılır?
Mide, kalın bağırsak, dalak, karın içi, kasık ve göbek, mide fıtığı ameliyatlarında laparoskopi yöntemi rutin olarak kullanılır duruma gelmiştir.

Laparoskopinin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?
Operasyonlarda kullanılan laparoskopi cihazı ile hastanın normal yaşantısına daha erken sürede dönmesini sağlanır. Büyük kesiler açılmaması estetik açıdan bir sorun yaşanmamasını sağlar. Hastanede kalış süresi ve ameliyat sonrası görülen sorunlar konusunda açık ameliyatlara göre oldukça avantajlıdır. Hastanın normal hayata veya işe dönüşü çok daha çabuk olur. Hastada operasyon sonrası yara yeri fıtığı neredeyse hiç görülmez. Bazı durumlarda açık ameliyata göre daha kolay bir görüş alanı sağlar. Laparoskopik ameliyatlardan sonra daha az ağrı, daha küçük yaralar, daha az iz, daha az yara enfeksiyonu ile karşı karşıya kalınır. Avantajlarıyla birlikte bazı dezavantajları da olabilen laparoskopik yöntem daha önce karın içi operasyon geçirmiş olan kişilerde bazı yapışıklıklara neden olabilir. Ayrıca laparoskopik yöntemde, genel anestezi ile ilgili komplikasyonlar, karbondioksit nedeniyle kalpte ritm bozukluğu ya da dolaşım bozukluğu oluşması, bağırsak, mesane, dalak, karaciğer gibi karın içerisindeki organların yaralanmaları, sinir ya da damar yaralanmaları, cildin altında gaz birikmesi olması, yara yeri enfeksiyonu oluşması gibi yan etkiler görülebilir.

Hangi Durumlarda Laparoskopi Cihazı Kullanmak Tehlikelidir?
Eğer hasta daha önce ciddi kalp veya akciğer hastalığı geçirmiş ise, hastanın geniş abdominal veya diafragmatik fıtığı varsa, yaygın karın zarı iltihaplanması yaşanıyorsa, hastanın kanama ile ilgili sorunları varsa, aşırı zayıflık ya da aşırı kilolu olma durumlarında, daha önce karın içi ameliyat (veya sezaryen) geçirmiş olan hastalar, Ciddi kalp veya akciğer hastalığı olan bazı hastalar, daha önce göbek fıtığı

operasyonu geçirmiş hastalar laparoskopik yöntem uygulanmaz.

Laparoskopik Ameliyatlarda Kullanılan Laparoskopi Cihazları

  • Laparoskop: Laparoskopi esnasında karın içerisinin aydınlatılması ve görüntü alınması amacıyla kullanılan kamera sistemidir. Buradan alınan görüntü ameliyat masasının yanında bulunan monitöre aktarılır ve oradan izlenir.
  • Trokar: Karın içerisine sokulan 5-10 mm çaplarında boru şeklinde aletlerdir. Trokarların içerisinden laparoskop ve diğer aletler geçirilerek karın içerisine ulaşılır.
  • Grasper ve dişli dişsiz çeşitli forsepsler
  • Koter
  • Yıkama (irrigasyon) – Suction (emme, aspiratör)
  • Klip
  • Süturler
  • İnsüflatör: Batına verilen karbondioksit gazının hızını ve basıncını ayarlayan cihazlar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


logo

İNCE KLİNİK olarak Deneyimlerimiz ile tüm hastalarımızın beklenti ve ihtiyaçlarına çözüm bulup,kadın sağlığı alanında İzmirde fark yaratan bir merkez olmak için ilerlemeye devam ediyoruz Anlayışımız; kadın sağlığını ilgilendiren en kritik konularda,uygun olan en iyi çözümü hastalarımıza sunmaktır. Farkımız ; En ileri teknolojik donanım yanısıra yüksek standartlara sahip olan bir klinik olmamızdır.

Tüm hakları saklıdır. Seo Uzmanı Mustafa Mutlu

Telefon
Konum