Gebelik ve Doğum

4D Ultrason

  • Bilgi
Bilgi

4 Boyutlu Ultrason İzmir

Ultrason Çeşitleri

2 Boyutlu Ultrason (2d ultrasound):

En ve uzunluk boyutlarına sahip ancak derinlik boyutu bulunmayan, gösterilen dokuların bir düzlem üzerinde görüntülenmesine olanak tanıyan, genel olarak muayenehanelerde de sıklıkla kullanılan standart türdeki ultrasonlara verilen isimdir.

3 Boyutlu Ultrason (3d ultrasound)

Standart 2 boyutlu ultrason sistemlerinde gerçekleştirilen tarama sonrasında, bir alanın derinlik boyutu da dahil edilerek 3 boyutlu bir şekilde görüntülenmesine olanak tanıyan sistemlerdir. Ancak bununla beraber elde edilen 2 boyutlu görüntünün 3 boyutlu bir görüntü haline getirilmesi için 10 dakika ile 15 dakika arasında bir zamana ihtiyaç duyulmaktadır.

Renkli Doppler Ultrason Nedir?

Doppler USG ya da Renkli Doppler Ultrason damar yapılarını incelemek için kullanılan bir sistemdir. Yalnızca gebelik takibi sürecinde kullanılmaz, bir çok hastalığın tanısında renki doppler adı verilen sistemler kullanılmaktadır. Bu araçlar, tek başlarına bir cihaz olarak bulunabildiği gibi, günümüz modern teknolojilerinde 4 boyutlu ultrason cihazlarının içerisinde halihazırda yer almaktadırlar.

Gebelik takibi sürecinde; Umblikal damar adı verilen, bebeğin göbek kordonundaki damarların incelenmesinde renki dopler ultrason kullanılır. Diğer ultrason sistemleri gibi ses dalgaları prensibiyle çalışır.

4 Boyutlu Ultrason (4d ultrasound)

4 Boyutlu ultrason ya da bir diğer adıyla 4d sonografi; en, uzunluk ve derinlik boyutlarını bir arada içeren 3 boyutlu (uzaysal) görünümün eş zamanlı bir şekilde (real time), bir monitör aracılığıyla görüntülenmesine imkan sağlayan, son derece gelişmiş, modern bir üründür.

Geçmişte üç boyutlu ultrason cihazları kullanılarak gerçekleştirilen incelemeler vasıtasıyla annenin rahmindeki bebeğe ait hareketler gecikmeli bir şekilde görüntülenebilirken, 4 boyutlu ultrasonografinin kullanımı ile beraber, anne rahmindeki bebeklerin kaşlarını çatması, esnemesi, parmak emmesi, gülmesi ve benzeri diğer hareketlerini anlık ve hızlı bir şekilde izlemek mümkün olmaktadır.

Günümüzde kullanılan klasik-geleneksel ultrason cihazlarının temel çalışma prensipleri şu şekilde açıklanabilir; “prob (tranducer, scanner)” olarak adlandırılan özel bir cihaz kullanılarak anneye temas ettirilir, cihazın temas ettiği uçtan yayılan yüksek frekanstaki ses dalgalarının farklı yoğunluklardaki dokular üzerinden yansıyarak bir görüntü oluşturur ve bu görüntü bir monitör üzerine yansıtılarak anne rahmindeki bebeğin hareketleri ve genel durumu gözlemlenir.

Önceleri kullanılmakta olan 3 boyutlu ultrason sistemlerinde, anne karnındaki bebeğin görüntüsü, incelemeden ortalama 10 – 15 dakika içerisinde oluşmaktaydı, ayrıca bebeğe ait görüntünün tam ve net bir şekilde yaratılamaması, bebeğin anne karnındaki gelişimi ile ilgili yeterli ve tam bir bilgiye sahip olunmasına engel olmaktaydı. Bu nedenden ötürü doğumsal anomalilere yönelik teşhisler de daha geç konulabilmekteydi.

Geleneksel anlamda çalışan iki boyutlu ultrasonlarda, elde edilen yansımalar düz bir şekilde alınırken, 3 boyutlu ultrasonlarda elde edilen yansımalar belirli açılarla sağlanmaktadır. Bu sayede dokular daha ayrıntılı bir biçimde görüntülenebilmektedir. Burada kullanılan 4. boyut ifadesi, ultrason çekimi esnasında, anne karnındaki bebeğe ait 3 boyutlu görüntülerin, tıpkı fotoğraf kareleri gibi eş zamanlı bir şekilde görüntülenebilmesini ve kaydedilebilmesini ifade etmektedir.

[caption id="attachment_2116" align="alignnone" width="444"]4 boyutlu ultrason izmir, 4 boyutlu ultrason fiyatları, 4 boyutlu ultrason fiyatları izmir, 4 boyutlu ultrason izmir, Geleneksel anlamda çalışan iki boyutlu ultrasonlarda, elde edilen yansımalar düz bir şekilde alınırken, 3 boyutlu ultrasonlarda elde edilen yansımalar belirli açılarla sağlanmaktadır.[/caption]

4 Boyutlu (4d) Ultrasonun Avantajları:

4 boyutlu ultrason sistemleri ile gebeliğin çok erken dönemlerinde dahi cinsiyet, yarık dudak, yarık damak, eksik parmak, beyin ve omuriliğe bağlı rahatsızlıkların erken tanısını koyabilmek mümkündür. Ayrıca klasik 2 boyutlu ultrason cihazları ile anne karnındaki bebeğin el ve ayak parmaklarının tespiti ve değerlendirilmesi tam olarak mümkün olamayabilir. 4 boyutlu ultrasonografi ile bu bebeğin el ve ayak parmakları net bir şekilde gözlemlenebilmektedir.

Bebeğin ense kalınlığının ölçülmesi ile anlaşılan “down sendromu (mongolizm) hastalığının, 4 boyutlu ultrason izmir sayesinde hamileliğin 3. ayında taranması mümkündür.

izmir 4 boyutlu ultrason ile ikiz, üçüz ve benzeri gebeliklerde bebeklerin anne karnındaki gelişimleri diğer geleneksel ultrason cihazlarına kıyasla çok daha net ve detaylı bir şekilde takip edip, izlenebilmektedir.

4 boyutlu ultrasonlar, standart 2 boyutlu inceleme özelliklerinin yanında hem renkli doppler ve hem de 3 boyut özelliğe sahip oldukları için ailelere, gebeliğin 3. ayından itibaren bebeğin cinsiyetini öğrenme ve anne karnından renkli fotoğraflarını alma imkanı da tanımaktadır.

Yukarıda belirtilen tüm bu hususlar ile beraber 4 boyutlu ultrason, ailelere gebelik süresince bebeklerin sağlık durumu ile ilgili oldukça detaylı bilgiler verilmesini sağlamaktadır.

4 boyutlu ultrason aşağıda belirtilen konularda tanı ve teşhiste oldukça önemli bir yere sahiptir:

  • Bebeğin cinsiyetinin 14. hafta gibi erken dönemlerde tespit edilmesi (bu durum bebeğin anne rahmindeki pozisyonuna da bağlıdır),
  • Bebeğin anne karnındaki gelişimsel analizinin detaylı bir şekilde yapılması,
  • Çoğul gebeliklerin ayrıntılı bir biçimde değerlendirilmesi
  • Rahmin yapısal problemlerinin teşhis edilmesi,
  • Plasentada oluşabilecek anomalilerin tespiti,
  • Hamilelikte görülen anormal kanamaların sebeplerinin teşhis edilmesi,
  • Ektoptik gebelik yani dış gebeliğin tanısı
  • Yumurtalık tümörleri, kistleri, polip ve miyomların teşhis edilmesi,
  • Plasentanın yerleşiminin ve konumunun belirlenmesi.

4 Boyutlu Ultrason İzmir Fiyatları

4 Boyutlu Ultrason fiyatlarını web sitemizden paylaşamıyoruz, mevzuat gereği 4 boyutlu ultrason ya da renkli doppler fiyatları hekimler tarafından web sitelerine yazılamamaktadır. Renkli dopler ultrason ve dört boyutlu ultrason fiyatları için : 0(232) 421 90 50 – 0(532) 460 11 50

4 Boyutlu Ultrason izmir

izmir 4 Boyutlu Ultrason

Ultrason izmir

4 Boyutlu Ultrason fiyatları izmir

logo

İNCE KLİNİK olarak Deneyimlerimiz ile tüm hastalarımızın beklenti ve ihtiyaçlarına çözüm bulup,kadın sağlığı alanında İzmirde fark yaratan bir merkez olmak için ilerlemeye devam ediyoruz Anlayışımız; kadın sağlığını ilgilendiren en kritik konularda,uygun olan en iyi çözümü hastalarımıza sunmaktır. Farkımız ; En ileri teknolojik donanım yanısıra yüksek standartlara sahip olan bir klinik olmamızdır.

Tüm hakları saklıdır. Seo Uzmanı Mustafa Mutlu

Telefon
Konum