Gebelik ve Doğum

Erken Doğum

  • Bilgi
Bilgi

Erken Doğum

 Erken Doğum ve Erken Doğum Tanısı

erken doğum, erken doğum, erken doğum, erken doğum, erken doğum, erken doğum,

Hamilelik ve doğuma bağlı olarak gerçekleşem bebek ölüm ve hastalıklarının %75’i gebeliğin 37. haftasından ve özellikle 32. haftasından önce doğan bebeklerde görülmektedir. Erken doğum ile dünyaya gelen çocuklarda serebral palsi (beyin felci ) gelişme riski, görme ve işitme bozuklukları, süreğen akciğer hastalıkları ve düşük okul performansında düşüklük şansı daha yüksektir.

Erken doğum riskini birden fazla faktörün arttırdığı görülmektedir. Çevresel faktörler (stres, genital enfeksiyonlar, sigara içmek veya yetersiz beslenme) ve anne ve bebekteki genetik özelliklerin erken doğum riskini arttırdığı gösterilmiştir.

Erken doğuma neden olan dört biyolojik yol olduğu bulunmuştur.

  1. Rahim içi enfeksiyonlar
  2. Bebeğin plasentasında (eşinde ) olan kanamalar
  3. Rahmin aşırı gerilmesi (çoğul gebeliklerde ve bebeğin suyunun fazlalığında olduğu gibi)
  4. Normal doğum eyleminin fizyolojik başlatıcılarının erken aktive olması

Enfeksiyon özellikle 32 haftadan önceki doğumlarda öne çıkan mekanizmadır.

Riskin Erken Saptanması

Erken doğum yapacak olan kadınların erken saptanması yenidoğan ölüm ve sakatlıklarının azaltılmasına olanak sağlayabilir ama şu ana kadar erken doğumu önleyecek geçerli bir sistem bulunamamıştır.

Risk faktörleri;

  1. Önceki gebeliklerde erken doğum öyküsü olması (riski 2 kat arttırır)
  2. Genital sistem enfeksiyonları
  3. Çoğul gebelikler
  4. Gebeliğin ilk 12 haftasından sonra olan vajinal kanamalar

Tanı

Rahim ağzının değerlendirilmesi ile erken doğum tanısı konulur. Erken doğum tanısı vajinal muayene ile rahim ağzı acıklığı ve uzunluğu saptanarak ya da vajinal ultrason yapılarak rahim ağzı uzunluğu ölçülmesi ile konulur. Rahim ağzı uzunluğunun 25 mm den kısa olması anlamlıdır.

Tedavide; erken doğum veya erken doğum tehditi tanısı alan bir hasta eğer 24-34 hafta arasında ise olası bir erken doğum için bebeğin akciğer gelişimini sağlamak amaçlı 24 saat arayla kalçadan 2 doz iğne yapılır (betametazon içerikli ) Bu iğnenin etki etmesi için süre kazanmak ve bebeğin anne karnında gelişiminin devamı amaçlı erken doğum sancılarını durdurmak için serum ve ağızdan ilaç tedavisi başlanır.

Önceden erken doğumu olan hastalarda progesteron destek tedavisinin erken doğumu engellemede faydalı olabileceğine dair çalışmalar vardır.

logo

İNCE KLİNİK olarak Deneyimlerimiz ile tüm hastalarımızın beklenti ve ihtiyaçlarına çözüm bulup,kadın sağlığı alanında İzmirde fark yaratan bir merkez olmak için ilerlemeye devam ediyoruz Anlayışımız; kadın sağlığını ilgilendiren en kritik konularda,uygun olan en iyi çözümü hastalarımıza sunmaktır. Farkımız ; En ileri teknolojik donanım yanısıra yüksek standartlara sahip olan bir klinik olmamızdır.

Tüm hakları saklıdır. Seo Uzmanı Mustafa Mutlu

Telefon
Konum