Gebelik ve Doğum

Gebelik Takibi

  • Bilgi
Bilgi

Gebelik Takibi

Gebelik Takibi Nedir?

Gebelik tespit edildikten sonra doğuma kadar geçen 40 hafta boyunca anne adayının ve bebeğin düzenli, periyodik kontrollerinin yapılmasına gebelik takibi denir. 40 haftalık süreç son adet tarihinden itibaren belirlenir. Hamileliğin planlandığı andan itibaren gebelik öncesi kontrol ve testlerin yapılmasıyla süreç başlar ve bebeğin anne karnındaki durumunun belirlenmesi ve izlenmesi şeklinde devam eder. Rahat ve sağlıklı bir doğum süreci için şart olan gebelik takibi, lohusalığa geçişle sona erer.

Hamile her kadının gebelik boyunca izlenmesi gereklidir. Kontrollerde görülebilecek her türlü sağlık sorununun erkenden belirlenip gereken önlemlerin alınması hem anne hem de bebek için önemlidir. Bu sayede doğum doğru zamanda ve sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilir. Gebelik takibi hamileliğin ilk 3 ayı içinde, terciden de gebelik testinden pozitif sonuçlar geldiği anda başlatılmalıdır. Bir sorun olmadığı müddetçe aylık kontroller devam eder ve son 3 aya gelindiğinde de gebenin durumuna göre bu kontroller sıklaştırılır.

Özellikle daha önce hamilelik döneminde problem yaşamış anneler tekrar gebe kaldıklarında benzer sıkıntıları yaşayabilmektedir. Düşünülenin aksine daha fazla doğum yapmak gebelik sürecini giderek kolaylaştırmaz. Problemsiz gebelikler geçiren bir kadında, 3. gebelikten sonra hem anne hem de bebekte birtakım komplikasyonların ortaya çıkması olasıdır.

İlk Gebeliklerde Gebelik Takibi

Anne adayı ilk kez hamile kaldığında, uyum sağlayabilmesi açısından doğum öncesi bakım çok önemlidir. Sürekli yapılan kontrollerde ağırlık, kan basıncı ölçümleri, karın muayenesi ve ultrasonografi ile bebeğin takibi yapılır, gebenin olası mevcut şikayetleri değerlendirilir. Eğer gebelik öncesinde yapılmamış ise, ilk muayene sırasında tam kan, rutin biyokimya tahlilleri, açlık kan şekeri, hepatit markerları, kan grubu belirlenmesi, B 12 vitamini düzeyleri ve idrar kültürü yapılmalıdır. Gebelik boyunca da zaten tam kan sayımı, vajinal ve idrar yoluyla alakalı enfeksiyonların gözlenmesi devam eder.

Gebelik Takibi Nasıl Yapılır?

Gebelik takibine, hamilelik tarihine ne kadar erken bir zamanda başlanırsa o kadar iyidir. Detaylı bir öykü alımı, genel bulgular, özgeçmiş, aile geçmişi, varsa hastalıklarla ilgili bilgiler, akraba evliliği ile ilgili olası durumların araştırılması yapılarak ilk izleme başlar. Boy ve kilo kaydedilir, hamilelik boyunca yaklaşık 10-12 kilogram ve üzerinde kilo alınmaması ideal durumdur. Gebelik takibi testleri önemlidir.

11-12. gebelik haftalarında “ikili test” denilen fetal kromozomal anomalilerin taranmasındaki ilk aşama yapılır, ultrasonografi ile ense kalınlığı, burun kemiği ölçümleri gerçekleştirilir.

16-18. haftalarda özellikle down sendromu (mongolizm) gibi bazı kromozomal bozuklukların varsa tespiti için “üçlü test” denilen test yapılır. Anne karnında fetüsün bulunduğu bölgeden kromozom incelemeleri için sıvı alınmasına “amniyosentez” denir. Amniyosentez, her anne adayına yapılmayabilir. Genelde 35 yaş üştü kadınlara ve üçlü test sonuçları riskli çıkanlara tanı koyabilmek amaçlı kullanılır. Düzgün yapıldığında risk oldukça düşüktür.

20-22. haftalar gibi detaylı ultrasonografi uygulaması yapılarak bebeğin tüm sistemleri ayrıntılı değerlendirilir ve birçok hastalığın anne karnında tanısının konulması bu işlemle mümkündür.

24-28. gebelik haftaları arasında gebelik şekeri taraması olan glikoz testi yapılır. Bu testle olası gestasyonel diyabet (gebelik şekeri) durumları tespit ediliğ, gerekli önlemler alınabilir.

27-28. haftada eğer gebede kan uyuşmazlığı durumu varsa, uyuşmazlık iğnesi yapılır. Gebeliğin 7. haftasından sonraki bir zamanda yaşabilecek olası vajinal kanamalar ve amniyosentez sonrası bu iğne rutin olarak yapılmalıdır.

28. haftanın ardından 36. haftaya kadar gebelik takibi 4 haftada bir yapılır. 36. haftada pelvik muayene yapılır ve doğum planlanmaya başlar. Bu noktada anne ve bebekte bir sorun  36. haftada pelvik muayene yapılır ve doğum planlanmaya başlar. Bu noktada anne ve bebekte bir sorun yoksa sezaryen yerine vajinal doğum tercih edilmelidir.  36. haftada nonstres test (NST) denen bebeğin anne karnındaki iyilik halini belirlemek, bebeğin fizyolojik durumuna dair bilgiler almak amacıyla yapılan test uygulanır. Bu test doğuma kadar tekrarlanabilir.

36. gebelik haftasından sonra eğer bir risk durumu yoksa diğer kontroller 38. ve 39. haftalarda yapılır ve doğumun yakınlığı tespit edilir.  Son adet tarihine göre 40. hafta beklenen doğum tarihidir. Kendiliğinden başlamayan doğum durumlarında en fazla 1 hafta bekleme süresi verilmektedir. Eğer doğum süreci başlamazsa suni sancı (indüksiyon) ile doğum başlatılır. Suni sancı, anne karnındaki oksitosin hormonunun kontrollü olarak verilmesiyle rahimdeki ağrıların tetiklenmesi şeklinde başlatılır.

Gebelik Takibi Yapan Doktorlar

Gebelik takibi, hem anne adayı hem de bebek için çok önemlidir. Olası herhangi bir problemin tespiti ve önlemlerin erkenden alınabilmesi açısından gereklidir. Uzman ve deneyimli bir hekim kontrolünde, anne adaylarının gebelik takibini düzenli bir şekilde devam ettirmesi şarttır.

logo

İNCE KLİNİK olarak Deneyimlerimiz ile tüm hastalarımızın beklenti ve ihtiyaçlarına çözüm bulup,kadın sağlığı alanında İzmirde fark yaratan bir merkez olmak için ilerlemeye devam ediyoruz Anlayışımız; kadın sağlığını ilgilendiren en kritik konularda,uygun olan en iyi çözümü hastalarımıza sunmaktır. Farkımız ; En ileri teknolojik donanım yanısıra yüksek standartlara sahip olan bir klinik olmamızdır.

Tüm hakları saklıdır. Seo Uzmanı Mustafa Mutlu

Telefon
Konum