Gebelik ve Doğum

Gebelikte Şeker Yükleme

  • Bilgi
Bilgi

Hamilelikte Şeker yükleme

Gebelikte Şeker Yükleme Testi Nedir?

Hamilelikte şeker yükleme testi, hamilelik sürecinde şeker hastalığı tanısı konulabilmesi için gebeliğin 24. ve 28. haftalarında glikoz denilen şeker çeşidinin yüklemesi şeklinde yapılan bir diyabet testidir. Gebelik sürecinde anne adayında bir çok hormonal değişiklik meydana gelir. Bu değişikliklerin kontrol edilmesi ve gerektiği durumlarda yardımların yapılabilmesi hem kadının hem de bebeğin süreci rahat atlatabilmesi için önemlidir. Hamilelikte anne karnındaki bebeğin şeker ihtiyacını gidermek amacıyla annenin vücudu insülin direnci geliştirir. Normal ve sağlıklı bir gebeliğin ardından bu direnç kendiliğinden, tedavi gerektirmeden kalkacaktır.

Hamilelikte Şeker Yüklemesi Nasıl Yapılır?

Gebelikte şeker yükleme testi, aç veya tok karnına yapılabilecek ve yaklaşık kadına 50 gr şeker (glukoz) yüklenen bir testtir. Gebelikte ortaya çıkan şeker hastalığı (gestasyonel diyabet, gestasyonel diabete mellitus, GDM) taraması amacıyla yapılır. Şeker yükleme testi, şeker su testi olarak da isimlendirilmektedir.

Glikoz yüklemesinden yaklaşık 1 saat sonra kandaki glikoz miktarına bakılır. Eğer şeker seviyesi 140 mg/dl oranının altındaysa gebelik şekeri olmadığına kanaat getirilir. Eğer değerler bu seviyenin üstünde çıkarsa 3 saat sürecek ve 100 gr glikoz yüklemesi şeklinde başlayan Oral Glukoz Tarama Testi (OGTT) yapılır, bu sürede 4 kez kan alınır. Bu ikinc testin ardından, eğer 2 veya daha fazla kan değeri olması gerekenden yüksek çıkarsa gebelik şekeri (gestasyonel diyabet, GDM) tanısı kesin bir biçimde ortaya çıkar.

Gebelik Şekeri Kimlerde Daha Fazla Görülür?

Şeker hastalığı gebelik döneminde kadınların yaklaşık olarak %5’inde görülebilir.

Önceki hamileliğinde şeker hastalığı olan, gebelikten önce fazla kiloları olan ve 35 yaş üstündeki kadınlarda hamilelik şekeri riski daha fazladır. Ayrıca önceden ölü doğum yapan, anomalili bebek dünyaya getiren, yüksek kiloda bebek doğurmuş olan, birden fazla düşük geçirmiş olan, ailede şeker hastalığı bulunan, hamilelikte çok fazla kilo almış, idrarında glikoz tespit edilmiş kadınların da gebelikte şeker için risk grubunda olabileceği düşünülmektedir.

Gebelikte Şekerin Riskleri Nelerdir?

Hem anne adayı hem de bebek açısından, hamilelik öncesi var olan diyabet ya da gebelikte ortaya çıkan şeker, bir takım riskler doğurabilir. Gebelikte ortaya çıkan şeker ile beraber gelen riskler normal diyabetle ortaya çıkabileceklere göre nispeten daha azdır.

Gebelik zehirlenmesi, yüksek tansiyon (hipertansiyon), erken doğum ve düşük gibi olasılıklar, diyabet hastası gebe kadınlarda diğer kadınlara göre daha fazladır. Yine diyabet hastalarında bebekte anomali gelişme olasılığı daha çok olabilir.

Diyabetik gebeliklerde bebekte doğum ardından ortaya çıkabilecek solunum sıkıntıları (respiratuar distres), irilik (makrozomi), bebeğin normalden ufak olması (SGA), sarılık görülme riski, kalp anomalileri, beyin ve sinir sistemiyle ilgili bozukluklar, böbrek, sindirim sistemi ve kulakla ilgili anomaliler görülebilir.

Bu sebeplerle gebelikte şeker yükleme testi yaptırılması ve anne adayındaki glikoz miktarının kontrol altında tutulması çok önemlidir.

Hamilelikte Şeker Belirtileri Nelerdir?

Gebelik şekeri belirti vermeyebileceği gibi susuzluk hissiyatı, kilolarda kayıp, aşırı yemek yeme, çok sık idrara çıkmak ve sürekli yorgunluk gibi belirtiler verebilmektedir. Gebelikte şeker tanısı konulabilmesi için tarama ve tahliller şarttır.

Gebelik Şekeri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hamile kadınlarda normal şeker hastalarına uygulandığı gibi oral yoldan ilaçlar verilmez. Genellikle diyet, egzersiz ve insülin verilmesi gibi tedavi uygulamaları yapılmaktadır. Beslenmenin bir diyetisyen ve doktor eşliğinde düzenlenmesi önemlidir. Özellikle çikolata, dondurma, şerbetli tatlılar ve beyaz un içeren yiyecekler hazırlanan diyette yer bulmaz. Beslenmenin yanında doktorun tavsiye edeceği yürüyüş veya yüzme gibi egzersizler de kandaki şeker seviyesinin düzenlenmesi için faydalıdır. Eğer bu iki uygulamadan sonuç alınamazsa insülin takviyesi yoluna başvurulabilir.

Gebelikte Şeker Yükleme Testi Yapan Doktorlar

Hamilelikte, anne adayının kanında şeker miktarının takibi çok önemlidir. Uzman bir doktor tarafından tarama testlerinin ve gerekli görülen tahlillerin yapılmasını önerilir.

Gebelikte Şeker Yükleme Testi Fiyatları

Ülkemizde yasal mevzuat gereği herhangi bir tıbbi uygulamada fiyat belirtmek yasaktır. Gebelikte şeker yükleme testi de fiyatlar açısından bölgelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Bilgi almak ve bize danışmak için 0(232) 421 90 50 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

logo

İNCE KLİNİK olarak Deneyimlerimiz ile tüm hastalarımızın beklenti ve ihtiyaçlarına çözüm bulup,kadın sağlığı alanında İzmirde fark yaratan bir merkez olmak için ilerlemeye devam ediyoruz Anlayışımız; kadın sağlığını ilgilendiren en kritik konularda,uygun olan en iyi çözümü hastalarımıza sunmaktır. Farkımız ; En ileri teknolojik donanım yanısıra yüksek standartlara sahip olan bir klinik olmamızdır.

Tüm hakları saklıdır. Seo Uzmanı Mustafa Mutlu

Telefon
Konum