Gebelik ve Doğum

NST (Non Stres Test)

  • Bilgi
Bilgi

NST (Non Stres Test)

NST (Non Stres Test) Nedir?

Özellikle son dönemlerde gebelik takibinde önemli bir yeri olmaya başlayan NST yani Non Stres Test, anne karnındaki bebeğin hareketlerinin fetal kalp atışı hızında geçici artışları baz alarak yapılan bir testtir.

NST (Non Stress Test) Nasıl Yapılır?

Kardiyotokografi, kısaca “toko” şeklinde isimlendirilen bir cihazla bebeğin kalp atış seyri, bebekteki hareketler ve olası kasılmalarıyla ilişkilendirilir. Bu cihazın “prob” denilen ve hamile kadının karnı üzerine sabitlendirilen iki tane ucu vardır. Bu alıcı uçlardan biri rahim kasılmaları ya da rahim sertliğini diğeri de bebeğin kalp sesinin algılanmasına yarar. Annenin eline verilen bir düğme vardır ve bebeğin her hareketinde anne bu düğmeye basar. Bu kasılma ve sesler, bir grafik kağıt üzerine cihaz tarafından yazdırılır.

28 haftadan küçük hamilelere NST uygulanmaz. En doğru NST sonuçları genelde yemek yedikten 2 saat kadar sonra yapıldığında ortaya çıkar.

NST (Non Stress Test) Neyi Gösterir, Yorumlama Nasıl Yapılır?

Yaklaşık 20 dakika süren bu testte eğer 15 saniyelik ve dakikada 15 atımlık bir artış gözlemlenen en az 2 farklı hızlanma varsa, test reaktif kabul edilir. NST yorumunda bu sonuç, yani reaktivite, bebeğin 1 hafta daha anne karnında güvende olduğuna işarettir. Sonuç reaktif olmadığı durumda testin süresi 40 dakikaya çıkartılır. Bu sürenin ardından da yine kalp hızlanması gözlenmez ve hatta kalp hızında azalmalar görülürse test non reaktif sayılır. Bebeğin hiç hareket etmemesi de mümkündür, uykuda veya annenin aç olması buna sebebiyet verebilir.

Oldukça güvenilir olan bu yöntem, anne veya bebeğe herhangi bir zarar vermez. Ağrısız ve kolay bir işlemdir. Bebeğin durumunun değerlendirilmesi açısından NST sonuçları kullanılır.

NST (Non Stres Test) Hangi Durumlarda Yapılır?

Riskli gebeliklerde, anne adayının bebeğin hareketlerinde azalma olduğunu düşündüğü ya da kasılmaların olmadığını düşündüğü durumlarda faydalı bilgiler sağlar. Bu bilgiler doğum eyleminin başlayıp başlamadığını veya bebeğin stres altında olup olmadığına dair belirtiler sunabilir.

Bunun dışında diyabet, gün aşımı, yüksek tansiyon, gelişme geriliği, ölü doğum geçmişi, kalp hastalıkları, erken doğum olasılığı, anemi, fetüs hareketlerinde düşüş ya da anne karnında ölüme sebebiyet verebilecek durumlarda rutin NST yapılması oldukça yarar sağlayabilir.

NST’nin hatalı negatif verme oranı %1’den daha düşüktür.

NST (Non Stres Test) Yapan Doktorlar

Gebelik takibinin bir parçası olabilen NST, uzman ve deneyimli hekimlerin gözetiminde yaptırılmalıdır.

NST (Nonstres Test) Fiyatları

NST fiyatları hakkında bilgi verilmesi, diğer tıbbi uygulamalarda olduğu gibi yasaktır. Bilgi alabilmek için 0(232) 421 90 50 numaralı telefondan bizi arayabilir, konu hakkında danışabilirsiniz.

logo

İNCE KLİNİK olarak Deneyimlerimiz ile tüm hastalarımızın beklenti ve ihtiyaçlarına çözüm bulup,kadın sağlığı alanında İzmirde fark yaratan bir merkez olmak için ilerlemeye devam ediyoruz Anlayışımız; kadın sağlığını ilgilendiren en kritik konularda,uygun olan en iyi çözümü hastalarımıza sunmaktır. Farkımız ; En ileri teknolojik donanım yanısıra yüksek standartlara sahip olan bir klinik olmamızdır.

Tüm hakları saklıdır. Seo Uzmanı Mustafa Mutlu

Telefon
Konum