Gebelik ve Doğum

Sezaryen Doğum

  • Bilgi
Bilgi

Sezaryen Doğum

Sezaryen Doğum Nedir?

Gebe kadınlarda bebeğin vajinal yoldan değil de karın boşluğunun cerrahi bir müdaheleyle açılarak doğurtulması şeklinde yapılan doğuma sezaryen doğum denir. Özellikle anestezi tekniklerinin gelişmesi, sterilite ve enfeksiyon problemlerine karşı güçlü antibiyotiklerin artık kullanılabilir hale gelmesi, genel cerrahi tekniklerin ve kullanılan materyallerin iyileşmesiyle sezaryen, dünyada en çok gerçekleştirilen operasyonlardan biri haline gelmiştir.

Sezaryan doğum, anne ve baba adayının isteğine göre veya anneye, bebeğe ya da hamileliğe bağlı bir takım tıbbi gereklilikler neticesinde yapılabilmektedir.

İsteğe bağlı sezaryen yöntemine elektif sezeryen de denmektedir. Son dönemlerde isteğe bağlı (elektif) sezeryan doğumlarda bir artış gözlemlenmektedir. Özellikle anne adaylarının normal doğumdan korkması ve normal doğumla oluşabilecek fiziksel etkilerden çekinmesiyle sezaryen doğum isteğinde yükselen bir grafik görülmektedir.

Sezaryen Hangi Durumlarda Gereklidir?

Genellikle normal doğumun mümkün olmadığı veya anne ve bebek için risk oluşturabilecek, normal doğumun güvenli olmadığı durumlarda sezaryen doğum şekli tercih edilir. Normal doğumun mümkün olmadığı birtakım durumlarda doğum öncesinde sezaryen kararı verilir. Çoğunlukla 38. haftadan sonra hamilelik dönemi sezaryen ile sonlandırılır. Diğer bazı durumlarda ise doğum başladıktan sonra sezaryene karar verilebilir.

Bebeğin Rahim Kanalına Baş Kısmıyla İlerlememesi

Doğum kanalına bebeğin yan, makat veya çapraz kısımlardan ilerlemesi sonucunda normal doğum sakıncalı olabilir. Ortalama olarak doğumların yaklaşık %95’inde bebeğin başla ilerlemesi gözlemlenir. Diğer durumlarda doktorların bebeği riske atmamak adına sezaryan doğum yapması mümkündür. Bebeğin hangi kısmının rahim kanalından çıkışa ilerlediğini ifade etmek için “prezentasyon” kelimesi kullanılır. Baş prezentasyonu normal doğum için makulken makat veya ayak prezantasyonlarında genellikle sezaryen doğum tercih edilmektedir.

Bebeğin Eşinin (Plasenta) Rahim Ağzını Kapatması

Bu durum  “plasenta previa” olarak adlandırılır ve normal doğum mümkün değildir. Önceden karar alınarak sezaryen doğum yapılmalıdır. Hamileliğin erken zamanlarında plasenta altı kısımda bulunabilir, fakat gebelik ilerlediğinde rahim de büyüyeceği için plasenta yukarı çekilir. Eğer son aya gelindiğinde yukarı çekilme gerçekleşmezse plasenta rahim ağzını kapatır. Bu durum bebek çıkarken fazla kanamalara yol açabileceğinden sezaryen tercih edilir.

Fazla İri veya Küçük Bebek

Eğer bebek yaklaşık olarak 4,5 kilodan fazla ya da 1,5 kilodan az ise doğumda oluşabilecek problemleri ve bebeği etkileyebilecek olumsuzlukları engellemek için sezaryen doğum tercih edilebilir. Bu gibi vakalarda normal doğum da yapılabilmekte ancak riskler göz önüne alındığında pek tercih edilmemektedir. Özellikle çok iri bebeklerde (makrozomi) omuz takılması problemi ortaya çıkabilir. Küçük olan bebeklerde ise doğumdaki travmaya bağla kafa içi kanamaların ve fetal duruş bozukluklarının normal doğumda görülme olasılığı daha fazladır.

Bebeğin Kafası ve Annenin Leğen Kemiği (Pelvisi) Uyumsuzluğu

Halk arasında “çatı darlığı” olarak da bilinen bu durumda anne adayının kemik yapısı ve bebeğin başı arasında bir uyumsuzluk görülür. Bebeğin başının normalden iri olması ya da annenin pelvisinin normalden dar olması bu probleme neden olabilir.

Çoğul Gebelikler

Çoğul gebeliklerde sezaryen bir zorunluluk değildir, ancak riskler göz önüne alındığında genellike ikiz doğumlarda sezaryen tercih edilir. Üçüz veya daha fazla sayıda doğumlarda ise vajina doğumdan özellikle kaçınılır. İkiz hamilelik durumlarında eğer önden gelen bebek makat geliş, arkadan gelen bebek baş geliş şeklindeyse ciddi bir sorun yaratabileceği için sezaryen şart olur.

Bebeklerde Doğumsal Anomaliler

Eğer bebeğin doğum kanalından geçmesini engellecek yapısal birtakım sorunlar mevcutsa sezaryen doğum gerekli olur. Örneğin bebeğin karın duvarı kapanmamışsa veya iç organların dışarıda olduğu gastroşizis ve omfalosel gibi durumlar mevcutsa sezeryen doğum yapılır. Bazı iskelet sistemi hastalıkları, nöral tüp defekti ya da yapışık ikiz durumlarında da sezaryen doğum yöntemiyle doğum gerçekleştirilir.

Doğum Kanalını Engelleyen Kitleler

Miyomlar (myomlar) gibi birtakım kitleler kanalı kapatarak vajinal doğumun gerçekleşmesini engelleyebilir. Ayrıca genital siğil (dev kondilomlar) varlığı da sezaryen doğum gerektirebilir.

Ikınmanın Anne Adayını Riske Attığı Durumlar

İleri derece kalp hastalıkları, bel fıtığı, beyin anevrizması ve kronik astım gibi ıkınmanın anne adayına zarar verme olasılığı olan durumlarda vajinal doğum yerine sezaryen tercih edilir.

Annede Herpes Enfeksiyonu Bulunması

Aktif genital herpesi bulunan kadınlarda bebeğin enfeksiyon kapmasını önlemek adına sezaryen yöntemi yapılır. HPV enfeksiyonu bebekte “laringeal papillomatozis” denen gırtlak kısmında karnıbahar şeklinde çıkıntılara sebebiyet verebilmektedir. Bu sebeple de sezaryen tercih edilir.

Anne Adayının Önceden Geçirdiği Operasyonlar

Myomektomi (uterustan miyom alınması), önceden geçirilmiş sezaryen, bel fıtığı ve hemoroid ameliyatları, rahim ağzıyla veya vajinayla alakalı ameliyatlar geçirilmiş olması sezaryen doğum tercih edilmesine sebep olabilir.

Vajinismus, Korku Faktörleri

İstemsiz vajinal kasılmalar vajinal muayenede sıkıntı yarıp doğumun vajinal muayeneyle takip edilmesini mümkün kılmayabilir. Bunun dışında psikolojik olarak anne adayının normal doğumdan aşırı korkması durumlarında da herhangi bir tıbbi gereklilik olmaksızın sezaryen uygulanabilir.

Fetal Distres

Yapılan NST incelemelerinde eğer bebeğin sıkıntıda olduğuna dair bulgular varsa sezaryen gerekebilir.

Amniyon Sıvısında Bağırsak İçeriği Saptanması

Bebeğin dışkısı “mekonyum” olarak adlandırılır. Doğum esnasında bebeğin mekonyumunu yapması, özellikle akciğerde enfeksiyonlara sebebiyet verebilmektedir. Mekonyumunu yapması, bebeğin sıkıntıda olduğunu gösteren bir faktördür.

Doğumun İlerlememesi

Eğer kasılmalarda bir sorun olmamasına rağmen rahim ağzı açılmaz ya da bebeğin kafası aşağıya ilerlemezse sezaryen gerekli olabilir.

Kordon Sarkması

Amniyon kesesi açıldığında kordonun rahim ağzından dışarıya doğru sarkması durumu, kordon sarkması olarak adlandırılır. Böyle bir durum kordonun sıkışarak bebeğe giden kanın kesilmesine ve ölüme sebebiyet verebilmektedir. Acil bir durumdur ve vajenden elle girilerek kordonun rahim içine itilmesi gerekir. Bebek doğana kadar da kordonun sürekli tutulması gerekir.

Kordonun Önde Gelmesi

Kordon, su kesesi açılmadan önce el ile yapılan muayenede önden geliyorsa sezaryen doğum gerekliliği doğar.

Sezaryen Doğum Yaptıran Doktorlar

Sezaryen doğum, günümüz tıbbi imkanlarıyla oldukça güvenli ve rahat bir şekilde gerçekleştirilebilmesine rağmen, düzgün ve dikkatli yapılması gereken bir işlemdir. Her türlü riskin minimuma indirilebilmesi için alanında uzman ve deneyimli bir doktor tarafından doğumun gerçekleştirilmesi, hem anne adayı hem de bebek açısından oluşabilecek sorunları engellemek adına önemlidir.

Sezaryen Doğum Fiyatları

Ülkemizde, diğer tıbbi uygulamalarda olduğu gibi sezaryen doğum fiyatlarının da verilmesi yasal mevzuat gereği mümkün değildir. Detaylı bilgi almak için kliniğimizi 0(232) 421 90 50 numaralı telefondan arayabilirsiniz.

logo

İNCE KLİNİK olarak Deneyimlerimiz ile tüm hastalarımızın beklenti ve ihtiyaçlarına çözüm bulup,kadın sağlığı alanında İzmirde fark yaratan bir merkez olmak için ilerlemeye devam ediyoruz Anlayışımız; kadın sağlığını ilgilendiren en kritik konularda,uygun olan en iyi çözümü hastalarımıza sunmaktır. Farkımız ; En ileri teknolojik donanım yanısıra yüksek standartlara sahip olan bir klinik olmamızdır.

Tüm hakları saklıdır. Seo Uzmanı Mustafa Mutlu

Telefon
Konum