Gebelik ve Doğum

SMEAR Testi

  • Bilgi
Bilgi

Smear Testi

Smear testi, serviks olarak adlandırılan rahim ağzının değerlendirilmesi, çeşitli enfeksiyonlar, rahim ağzı kanseri (serviks kanseri) ve kanser öncüsü çeşitli durumlar açısından rahim ağzının kontrol edilmesi amacıyla kadınlara yapılan, gelişmiş ve özel bir tarama testine verilen isimdir. Smear testinin yapılmasındaki temel amaç kişinin rahim ağzında bulunan ve kanser niteliği taşımayan ancak eğer farkedilmezse yıllar içerisinde kansere dönüşme riski taşıyan bazı lezyonların erkenden farkedilmesi ve gerekirse bunların tedavi edilmesi ve bu sayede kansere dönüşmesini engellemektir.

Smir (simir) olarak da okunan smear testi; serviksten yani rahim ağzından cam üstüne ince yayma,  rahim ağzından sürüntü alma, CVS (Cervico- vaginal smear testi), PAP testi veya  PAP smear testi gibi isimlerle de nitelendirilmektedir.

1940’lı yılların başında, rahim ağzı kanserinin (servik kanseri – servikal kanser) erken tanısı amacıyla, sitolojik bir tarama yöntemi olarak geliştirilen smear testi sayesinde günümüzde bu hastalığı dayalı ölüm oranları ortalama olarak %50 oranında azalma kaydetmiştir. Smear testi; displazi ya da servikal intraepitelyal neoplazi (CİN) olarak bilinen ve rahim ağzında kanser öncesi (prekanseröz) lezyon niteliği taşıyan oluşumların uzman hekim tarafından daha kolay ve hızlı bir şekilde tanınması ve tedavi edilmesine imkan sağlamaktadır.

Özellikle son yıllarda jinekolojik muayene ve kontrollerin rutin bir parçası olarak uygulanan smear testi günümüzde tıp dünyasında kadın açısısından hayat kurtarıcı ve yaşam süresini uzatıcı olarak bilinen ve yararlılığı kanıtlanmış iki çok önemli testten biridir. Bu testlerden bir diğeri ise mammografidir.

Smear Testi Nasıl Yapılır ?

Jinekolojik muayene esnasında, vajinaya vajinal spekulum takıldıktan sonra, özel bir çubuk yardımı, yumuşak bir fırça ya da spatula yardımı ile rahim ağzında bulunan hücrelerden sürüntü şeklinde alınan örnek lam olarak adlandırılan bir cam üzerine yerleştirilir. Rahim ağzından alınan sürüntüde bulunan hücrelerin cama sürülmesinden sonra cam üzerine yapıştırma ve sabitleme özelliği olan bir sprey sıkılır, bu işleme fiksasyon (sabitleme) adı verilir ve bu sayede alınan örnek cam (lam) üzerine sabitlenerek, incelenmesi amacıyla patolojiye gönderilir. Patoloji laboratuvarında boyama işlemine tabi tutulan cam, mikroskop altında incelenerek, değerlendirilir. Alınan örnekte, hastanın; hücresel durumu, hormonal durumu ve mikrobiyolojik durumu değerlendirilebilmektedir. Test sonuçları 2 ile en geç 7 gün arasında alınmaktadır.

Smear testi esnasında hasta herhangi birşey hissetmez. Smear testi vajinal dokuya herhangi bir zarar vermeyen, uygulaması kolay ve basit bir işlemdir. Test esnasında hasta üzerinde uygulanan işlem yaklaşık 1 – 2 dakika içerisinde tamamlanır, dolayısıyla işlem oldukça kısa sürmekte ve hastaya herhangi bir rahatsızlık vermemektedir.

Smear (PAP) Testi Değerlendirmesi Nasıl Yapılır?

Smear testinden elde edilen sonuçlar birkaç farklı ekole göre sınıflandırılmaktadır. En sık kullanılan sınıflandırma türü ise “Papanicolaou Sınıflaması”dır.

Son yıllarda bu sınıflamaya kıyasla çok daha detaylı olan “Bethesda Sınıflaması” da tercih edilen bir sınıflandırma haline gelmiştir.

PAP sınıflaması şu şekildedir;

  • Klas (class – sınıf) 1  Normal bulgular, atipik hücreye rastlanılmadı
  • Klas (class – sınıf) 2 Negatif. Selim (benign) bazı hücre değişiklikleri mevcut (örnek: enfeksiyon)
  • Klas (class – sınıf) 3  Şüpheli. Kesin olarak kanser hücresi olmayan anormal hücre bulgularına rastlanıldı.
  • Klas (class – sınıf) 4  Zayıf pozitif. Büyük olasılıkla habis (malign) hücre bulguları mevcut
  • Klas (class – sınıf) 5  Kuvvetli pozitif. Tartışmasız, kesin habis (malign) hücre bulguları mevcut

Smear Testi Ne Sıklıkla ve Ne Zaman Yapılmalıdır ?

Smezzar testi taramasına ilk olarak 18 yaşında veya hangi yaşta olursa olsun ilk cinsel ilişki deneyiminin olduğu yaşta başlanmalıdır. Bu testin cinsel açıdan aktif olan kadınların tamamında senede bir kez uygulanması önerilmektedir. HPV, servikal intraepitelyal neoplazi, herpes simpleks tip2 ya da invazif kansere bağlı olarak tedavi görmüş hastalarda testin 6 ayda bir ya da daha sık tekrar edilmesinde fayda vardır.

Amerikan kanser derneğinin (ACS) ve Amerikan Obstetrik ve Jinekoloji Koleji (ACOG) veri ve tavsiyelerine göre ise tarama amacıyla yapılan smear testi uygulamasının ilk cinsel ilişkiden 3 yıl sonra ya da en geç 21 yaşında yapılması gerekmekte bunu takip eden süreçte ise test yılda bir kez tekrarlanmalıdır. Yapılan tarama testleri sonucunda kişide eğer üç yıl boyunca üst üste sonuç normal değerlede çıkmışsa, kişi riskli olmayan grupta sayılır ve tarama 30 yaşından sonraki dönemde daha seyrek olarak 2 – 3 yılda bir yapılabilir. 60 ile 70 yaşları arasında kişide anormal değerlerde bir smear sonucu alınmamışsa o yaşa kadar en az 3 veya daha fazla normal smear sonucu bulunuyorsa 70 yaş itibariyle kişiden smear alımına son verilir.

Smir Testi Fiyatları

Yasal mevzuat sebebiyle sitemizde smear testi fiyatlarını bildirememekteyiz. 0232 421 90 50 veya 0532 460 11 50 nolu telefonlardan test fiyatlarıyla ilgili detaylı bilgi ve randevu alabilirsiniz.

logo

İNCE KLİNİK olarak Deneyimlerimiz ile tüm hastalarımızın beklenti ve ihtiyaçlarına çözüm bulup,kadın sağlığı alanında İzmirde fark yaratan bir merkez olmak için ilerlemeye devam ediyoruz Anlayışımız; kadın sağlığını ilgilendiren en kritik konularda,uygun olan en iyi çözümü hastalarımıza sunmaktır. Farkımız ; En ileri teknolojik donanım yanısıra yüksek standartlara sahip olan bir klinik olmamızdır.

Tüm hakları saklıdır. Seo Uzmanı Mustafa Mutlu

Telefon
Konum