Gebelik ve Doğum

Spiral (RİA)

  • Bilgi
Bilgi

Sprial (RİA)

Spiral (RİA) Nedir?

Açılımı rahim içi araç olan RİA, halk arasında sıkça spiral ismiyle bilinen, geri dönüşü mümkün olan bir doğum kontrol yöntemidir. İstenmeyen gebeliklerin önlenmesinde kullanılan, genellikte “T” harfi şeklinde olan, ortalama 2-3 cm kadar boyu olan bir alettir. RİA’ların genellikle polietilen gövde üzerinde baryum sülfat adlı bir maddeyle kaplanmış şekilde bir yapısı vardır. Baryum sülfat sayesinde RİA röntgen filmlerinde rahatlıkla görülebilmektedir. Bakır kullanılan spiraller olduğu gibi progesteronlu RİA’lar da bulunmaktadır.

Spiral Kullanımı Gebeliği Nasıl Engeller?

Uzun süredir bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmakta olan RİA’ların gebeliği engelleme mekanizmaları kesin olarak anlaşılmamıştır. Ancak sprem ve yumurtanın hareket kabiliyetlerini etkilediği düşünülmektedir. Yapısında bulunan bakır yavaş yavaş salınarak iki farklı etki görülmesine sebep olur. Bakır, rahim içerisinde enflamasyon (inflamasyon, iltihaplanma) gibi bir reaksiyona sebebiyet vererek embriyonun rahim içine yerleşmesini engeller, böylece döllenmiş olsa bile yumurta tutunamaz. Aynı zamanda bakırın bir diğer etkisi de gebeliği destekleyici hormonların üretilmesini olumsuz etkilemesidir. Bu şekilde de döllenmeyi engelleyici bir yapısı vardır. Bakır tellerin rahme gelen spermleri öldürdüğü de düşünülmektedir.

RİA’ların Etkinliği Nasıldır?

Gebelik önlemede oldukça etkin bir yöntemdir. Spiral takıldıktan sonra korunma anında başlar. Farklı marka ve çeşitlere göre değişmekle beraber ortalama 5-10 yıl kadar bir hamilelikten koruma sağlayabilir. Spiral çıkarıldıktan sonra koruma biter. Spiral kullanan kadınlarda hamile kalma ihtimali yaklaşık olarak %0,6-0,8 gibi düşük bir orandadır. RİA, cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı bir koruma sağlamaz.

Spiral (RİA) Nasıl Takılır?

Spiral takılması zor bir işlem değildir ve çoğunlukla fazla ağrıya sebep olmaz. Bazı durumlarda hastaya işlemden yaklaşık yarım saat önce ağrı kesici verilmesi, oluşabilecek hafif ağrıların önüne geçilmesini sağlayabilir. Doktor tarafından enfeksiyon riski olabileceği düşünülürse, antibiyotik verilmesi de mümkündür. Rahim ağzının (serviks) rahatça görülebilmesi için jinekolojik muayenede olduğu gibi vajinaya spekulum takılır ve antiseptik bir solüsyon yardımı ile temizlenir. Tenekulum olarak adlandırılan bir aletin yardımıyla vajina çekilir ve rahim düz pozisyona getirilir. Histerometre isimli aletle rahim boyu ölçülüp tüp içindeki spiral rahmin içine yerleştirilir. Uterusun tepe noktasına kadar itilen spiralden tüp ayrılarak dışarı çıkartılır. İşlem tamamlandıktan sonra spiralin ucundaki ip 1 cm’si dışarıda kalmak suretiyle kesilir. En son olarak da ultrason ile spiralin pozisyonunun doğru olup olmadığı kontrol edilir.

RİA Kimlere Uygulanabilir?

Etkisi yüksek, uzun dönemli ve geri dönüşü olan bir koruma yöntemi isteyen kadınlara, son bir yıl içerisinde pelvik iltihap, gonore ve klamidya gibi enfeksiyon geçirmemiş olanlara, cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından yüksek risk taşımayanlara, belirli sebeplerden dolayı doğum kontrol hapı veya diğer hormonal korunma yöntemlerini kullanamayanlara, emziren annelere spiral yöntemi önerilebilir. Kolaylığı açısından da önerilebilecek bir yöntemdir.

Spiral Kullanımı Kimler İçin Uygun Değildir?

Öncelikli olarak kişinin gebe (hamile) olmaması gereklidir. Ayrıca cinsel yolla bulaşan bir hastalığı olanlar, son üç ay içerisinde endometrium enfeksiyonu geçirmiş ya da enfekte bir düşük vakası yaşamış olanlar, serviks ya da vajina enfeksiyonu bulunanlar, anormal nedeni bulunamamış vajinal kanaması olanlar, serviks veya endometrium kanseri şüphesi taşıyanlar, bağışıklıkla ilgili hastalıkları, AIDS, lösemi gibi sistematik hastalığı olanlar, serviks ve uterusta anatomik bozukluk gösterenler, PAP smear sonuçları anormal gelen kadınlar, RİA boyutlarına uygun rahim uzunluğu olmayanlar ve bakıra alerjisi olan kişiler için spiral yöntemi uygun görülmemektedir. Bir çeşit ısı tedavisi olan diatermi uygulaması yapılan kadınlar için de uygun bir yöntem olarak düşünülmez. Ayrıca nadir görülen bir vaka olan “Wilson Sendromu” da RİA kullanımı için engel teşkil etmektedir.

Spiral Ne Zaman Takılmalıdır?

Adet kanaması olmayan bir dönemde yapılacak jinekolojik muayeneyle spiral kullanımı için sorun teşkil edebilecek bir durumun olmadığı önceden belirlenmelidir. Sprial çoğunlukla, şart olmamakla beraber, adet kanamasının görüldüğü ilk 3 gün içerisinde takılır. Doğum, sezaryen ya da kürtaj sonrasında da takılması mümkündür.

Spiral Yan Etkileri Nelerdir?

Doğru şekilde ve uygun zamanda yapıldığı zaman bir kısırlık riski oluşmaz, zararları yoktur. Genellikle Spirale bağlı enfeksiyonlar yöntemin yanlış yapılmasıyla alakalıdır ve ilk 3-4 ay ortaya çıkabilmektedir. Vajinal akıntılar enfeksiyon habercisi olabileceğinden dikkatle incelenmelidir. İlk bir kaç ay boyunca, adet kanamasında bir artış ve kanama süresinde uzama gözlemlenmesi olasılığı yüksektir. Adet dönemi ağrılarında da yine başlangıçta bir artma gözlemlenebilir.

RİA Takıldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kontrolleri aksatmamak önemlidir. Özellikle spiral takıldıktan sonra ilk adet kanamasının ardından ilk kontrole mutlaka gidilmelidir. Bu kontrolde bir sıkıntı çıkmadığı takdirde de yıllık kontroller devam eder.

Adet gecikmesi, kasıklarda şiddetli ağrı ve kramp, baygınlık, ateş ve titreme, normal olmayan vajinal kanamalar, akıntılar gibi beklenmedik durumlarda acilen doktora gidilmesi büyük önem arz eder.

Spiralin Çıkarılması

RİA’nın çıkartılma işlemi oldukça kolaydır. Spekulum takıldıktan sonra spiralin ucundaki ip doktor tarafından bir aletle çekilerek çıkarılır. Nadir de olsa ipin içeri kaçması ya da spiralin uterusa bir miktar gömülmesi gözlemlenebilir. Böyle durumlarda başka özel aletler kullanılabilir.

Spiral Çeşitleri Nelerdir?

Metal ya da hormon içermeyen saf spiraller artık kullanılmamaktadır. Bakırlı spiraller ve hormon salgılayan hormonlu spiraller ise günümüzde kullanılan RİA çeşitlerindendir.

Hormonlu Spiral (Mirena)

Ortaya çıkışları görece yeni olan hormonlu spiraller normal spiral yöntemiyle oldukça benzerlik gösteren bir rahim içi sistemdir. Ticari adı “Mirena” olan hormonlu spiral, yapısında bakır yerine kadınlarda doğal olarak salgılanan progesteron hormonunu içermektedir. Mirena, yavaş bir şekilde az miktarlarda levonorgestrel denilen bir çeşit progesteron hormonu salgılar. Bu hormon bazı doğum kontrol haplarında da mevcuttur. Normal spirallerden farklı olarak bu hormon sayesinde rahim içi zarının kalınlaşması engellenir ve yumurtanın rahim içinde tutunamaması sağlanır. Rahim içi sistem ya da hormonlu ria olarak da bilinen bu yöntem oldukça etkili bir doğum kontrol yöntemidir.

Spiral (RİA) Uygulaması Yapan Doktorlar

Olası istenmeyen sonuçların engellenmesi ve gebelik kontrolünün sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilmesi için spiral takma işleminin alanında deneyimli ve uzman doktorlar tarafından yapılması tavsiye edilmektedir.

Spiral Fiyatları

Farklı çeşitleri ve markları mevcut olan RİA’ların ücretleri de hem bu çeşitliliğe hem de kullanılabilecek farklı yöntem ve durumlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Spiral fiyatları gibi tıbbi uygulamaların ücretleri hakkında bilgi vermek ülkemizde kanunen yasaklanmıştır. Detaylı bilgi alabilmek için bizi 0(232) 421 90 50 numaralı telefondan arayabilirsiniz.

logo

İNCE KLİNİK olarak Deneyimlerimiz ile tüm hastalarımızın beklenti ve ihtiyaçlarına çözüm bulup,kadın sağlığı alanında İzmirde fark yaratan bir merkez olmak için ilerlemeye devam ediyoruz Anlayışımız; kadın sağlığını ilgilendiren en kritik konularda,uygun olan en iyi çözümü hastalarımıza sunmaktır. Farkımız ; En ileri teknolojik donanım yanısıra yüksek standartlara sahip olan bir klinik olmamızdır.

Tüm hakları saklıdır. Seo Uzmanı Mustafa Mutlu

Telefon
Konum