Genital Estetik

Vajina Genişletme

  • VAJİNA GENİŞLETME
VAJİNA GENİŞLETME

Vajina (Vajen) Genişletme Operasyonları

Kadınlarda vajina belirli özel durumlarda normalden dar olup cinsel ilişki sırasında ağrı ya da hiç cinsel ilişkiye girememe gibi sorunlar teşkil edebilmektedir. İlişki sırasında meydana gelen ağrıya tıbbi literatürde “disparoni (dyspareunia)” denmektedir. Bu gibi durumlarda vajina genişletme operasyonlarına başvurulur. Vajina daraltma (vajinoplasti) işleminin aksine daha nadir görülen bir durumdur.

Vajina Darlığının Sebepleri Nelerdir?

Genellikle vajinal bir takım ameliyatlar ya da normal doğumda yapılan epizyotomi denen vajen kesisinin düzeltilmesi işleminde (epizyo dikişleri) vajinanın fazla daraltılmasıyla oluşan skar doku vajen darlığına sebep olabilir. Ayrıca doğuştan da bu sıkıntı görülebilmektedir. Vajinanın içinde septum (vajinal perde) şeklinde adlandırılan, enine ya da boyuna gözlemlenebilen bölmelerin varlığı da hastanın cinsel yaşamını olumsuz yönde etkileyebilir. Bunun dışında önceden geçirilmiş bir vajina daraltma operasyonu sonrasında, gereğinden fazla daraltma ya da ortaya çıkabilecek nedbe (hasarlanma sonrası vücudun iyileştirme sürecinden sonra görülebilen doku veya iz) dokusu da vajen darlığına sebebiyet verebilir. Vajina darlığı tedavisi gerekebilir.

Ayrıca vajinal histerektomi (rahmin vajinal yoldan alınması) gibi cerrahi müdaheleler de yukarıda bahsedilen nedbe dokularına neden olabilir ve vajina darlığı tedavisi, hastalara vajina genişletme operasyonu uygulanmasını gerektirebilir.

Vajinal Genişletme Kimlere Yapılır?

Genellikle hastaların jinekoloğa cinsel ilişki esnasında ağrı, acı, batma veya ilişkiye girememe gibi şikayetlerle başvurması sonucunda vajen bölgesinde bir darlık olup olmadığı basit bir jinekolojik muayeneyle tesbit edilir.

Vajina Genişletme Operasyonu Nasıl Yapılır?

Öncelikle hastanın probleminin derecesi belirlenir. Vajina genişletme ameliyatı genelde klinik ortamda, lokal anestezi yardımıyla yapılan ve 20 ya da 30 dakika kadar süren bir operasyondur. Lazer ile kesi uygulaması yapılan durumlar da olabilmektedir.

Vajina Genişletme Ameliyatı Riskli Bir Ameliyat mıdır?

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi vajen genişletme ameliyatında da işleme özgü bir takım kanama veya enfeksiyon riskleri olabilir. Bu nedenle dikkatli yapılması gereken bir operasyondur.

Vajina Genişletme Ameliyatı Yapan Doktorlar

Yukarıda da belirtildiği üzere vajina genişletme ameliyatı her cerrahi operasyon gibi önem verilmesi ve titizlikle yapılması gereken bir ameliyattır. Bu nedenle işlemi gerçekleştirecek doktorun alanında uzman ve tecrübeli bir hekim olması önem teşkil etmektedir.

Vajina Genişletme Ameliyatı Fiyatları

Vajina genişletme ameliyatı fiyatı operasyona, hastanın durumuna ve kullanılan yöntemlere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Türkiye’de herhangi bir tıbbi işlem için ücret belirtmek yasalar gereği mümkün değildir. Detaylı bilgi alabilmek için kliniğimizi 0(232) 421 90 50 no’lu telefondan arayabilirsiniz.

logo

İNCE KLİNİK olarak Deneyimlerimiz ile tüm hastalarımızın beklenti ve ihtiyaçlarına çözüm bulup,kadın sağlığı alanında İzmirde fark yaratan bir merkez olmak için ilerlemeye devam ediyoruz Anlayışımız; kadın sağlığını ilgilendiren en kritik konularda,uygun olan en iyi çözümü hastalarımıza sunmaktır. Farkımız ; En ileri teknolojik donanım yanısıra yüksek standartlara sahip olan bir klinik olmamızdır.

Tüm hakları saklıdır. Seo Uzmanı Mustafa Mutlu

Telefon
Konum