Genital Estetik

Vajinoplasti (Vajen Daraltma Ameliyatı)

  • Vajinoplasti
Vajinoplasti

Vajinoplasti Nedir?

Vajinoplasti, vajinal açıklığın yokluğu, kısalığı veya doğum gibi bir nedenle travmaya maruz kalması ile oluşan bozukluğun giderilmesi amacıyla uygulanan cerrahi bir işlemdir. Günümüzde doğum ya da yaşlılık neticesinde gevşeyen vajinanın sıkılaştırılması amacıyla da uygulanan vajinoplasti bu yönüyle fonksiyonel ve estetik cerrahinin bir birleşimi halini almıştır. Vajinanın esneyebilen yapısı ve endikasyonun görece yeni olması sebepleriyle bazı jinekoloji dernekleri tarafından ihtiyatla yaklaşılıyor olmakla birlikte doğum ya da yaşlılık nedeniyle gevşeyen vajinanın vajinoplasti uygulanmak suretiyle sıkılaştırılması cinsel hazda artış sağlayabilmektedir. Tıbbi gereksinimlerle uygulanan vajinoplasti ile estetik/sıkılaştırma amacıyla uygulanan vajinoplastinin hem endikasyon hem cerrahi yöntem açısından farklılık arz etmesi yüzünden ilki için “vajinal rekonstrüksiyon” ve ikincisi içinse “vajinal yenileme (vajinal rejüvenasyon)” ifadelerinin kullanılması daha doğrudur.

Vajinal Yenileme (Vajinal Rejüvenasyon) Nedir?

Doğum ya da yaşlılık nedeniyle gevşeyen vajinanın sıkılaştırılması işlemine vajinal yenileme (rejüvenasyon) denir. Fizyolojik şartlarda vajinal gerginlik başlıca pelvis (leğen kemiği) kasları tarafından sağlanır. Bununla beraber doğum esnasıdan bebeğin başının zorlaması ve menopoz sürecinde/sonrasında değişen hormon dengesi pelvis kaslarının gevşemesiyle sonuçlanabilmektedir. Vajinal yenileme işlemleri vajinadaki fazla dokunun uzaklaştırılması ve vajinaya gerginlik sağlayan çevre destek dokunun sıkılaştırılması amacını taşımaktadır. Vajinal yenileme işleminin labiaplasti ile karıştırılmaması gerekir. Labiaplasti, kadın genital bölgesinde yer alan labium minör ve majör adı verilen katlantıların yeniden şekillendirilmesisi işlemidir.

vajina estetiği

Vajinal Yenileme (Vajinal Rejüvenasyon) Kimlere Uygulanır?

Vajinal yenileme (rejüvenasyon) doğum ya da yaşlılık nedeniyle vajina gevşemesinden şikayetçi olan kadınlarda uygulanır. Tıbbi gereksinimin söz konusu olduğu doğum travması gibi durumlar haricinde vajinal gevşemenin varlığı kadının sübjektif değerlendirmesi neticesinde tayin edilir. Bir diğer ifadeyle kadının doğum sonrasında ya da menopoz sürecinde/sonrasında vajinasının gevşediğini düşünüyor olması hekime başvuru nedenini teşkil etmektedir. Bu bireyler sıklıkla cinsel ilişki esnasında geçmişe kıyasla azalmış hazdan söz etmektedirler ve vajinal yenileme işleminden beklentileri cinsel haz düzeylerinde artıştır. Diğer şikayetler vajinal açıklığın bireyi rahatsız edecek düzeyde büyük olması, cinsel ilişki esnasında gaz sesi oluşması ve/veya cinsel ilişki esnasında penisin vajina dışına çıkması olabilmektedir.

Vajinal Yenileme (Vajinal Rejüvenasyon) Cinsel Hayatı Nasıl Etkiler?

Vajinal yenileme (rejüvenasyon) işleminden en temel beklenti eskiden tecrübe edilen cinsel hazza tekrar kavuşabilmektedir. Vajinal yenileme cerrahilerinin cinsel hayat üzerine etkisi tartışmalıdır. Amerikan Obstetrik ve Jinekoloji Topluluğu vajinal yenileme işlemlerini “faydası kanıtlanmamış” olarak kabul etmektedir. Buna karşın cinsel haz kaybı nedeniyle başvuran kadınların %85 kadarı (%74-95) vajinal yenileme sonrasında cinsel yaşantılarında iyileşme olduğunu ifade etmektedir. Dolayısıyla genel itibariyle her ne kadar cilt gerdirme işleminin vajina için uygulanan hali olarak addediliyorsa da vajinal yenilemenin yalnızca kozmetik bir müdahale olmanın ötesinde fonksiyonel faydalar sunduğu görülmektedir. İlaveten, vajinal yenileme sonrasında artan özgüven ve özsaygı, bireyin aile ve sosyal yaşantısını olumlu yönde etkilemektedir. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) başta olmak üzere gelişmiş ülkelerde sayısı giderek artan vajinal yenileme işlemlerinin bahsedilen fonksiyonel ve psikolojik yararlarıyla ilişkili olması muhtemeldir. ABD’de her sene 5000’den fazla kadına estetik cerrahlar tarafından vajinal yenileme işlemi uygulanmaktadır. Vajinal yenileme operasyonlarının jinekologlar tarafından da gerçekleştirildiği göz önüne alındığında bu sayının çok daha yüksek olduğu tahmin edilebilir (istatistiki veri bulunmamaktadır).

Vajinal Yenileme (Vajinal Rejüvenasyon) Nasıl Yapılır?

Vajinal yenileme (rejüvenasyon) işlemi için geleneksel cerrahi veya lazer kullanılabilmektedir. Bu iki yöntemin cerrahi süresi, iyileşme süresi ya da cerrahi sonrası komplikasyonlar açısından birbirlerine üstünlüğü bulunmamaktadır. Vajinal gevşemenin temel nedeni pelvik kasların zayıflığı olduğu için radyofrekans gibi termal yöntemler söz konusu olmakla birlikte uzun dönem yararları sınırlıdır. Keza tekrarlayan ıkınma hareketleri olarak özetlenebilen Kegel egzersizlerinin vajinal gevşemenin giderilmesinde etkinlikleri oldukça düşüktür.

Vajinal Yenileme (Vajinal Rejüvenasyon) İşleminin Riskleri Nelerdir?

Vajinal yenileme (rejüvenasyon) işlemlerinin %1 kadarında komplikasyona rastlanmaktadır. Bunlar arasında yara yeri enfeksiyonu, kanama, barsak yaralanması, skar (nedbe) oluşumu ve sinir hasarı yer almaktadır.

Vajinal Yenileme (Vajinal Rejüvenasyon) İşlemi Sonrasında Ne Zaman Taburcu Olunur?

Çoğu birey cerrahiden sonraki gün taburcu edilmektedir. Hastaların cerrahiden sonraki ilk birkaç gün boyunca refakatçiye ihtiyaçları olabilmektedir.

Vajinal Yenileme (Vajinal Rejüvenasyon) İşlemi Sonrasında Bakım

Hastalara ilk 24-48 saat boyunca yara bölgesine soğuk uygulamaları tavsiye edilir. Soğuk uygulama ile şişlik ve yangının azaltılması amaçlanmaktadır. Hastalar ağır kaldırmaktan ve ıkınmak özellikle kaçınmalıdırlar. Pelvik kasları içeren bir cerrahi müdahale olması nedeniyle vajinal yenileme (rejüvenasyon) sonrasında bahsedilen eylemler şiddetli ağrı, kanama ve hatta dikişlerin açılmasıyla sonuçlanabilir. Hastaların dar kıyafetlerden sakınmaları büyük önem taşır. Bu amaçla şalvar, geniş pijamalar gibi yara yeri ile temas etmeyecek kıyafetler kullanılmalıdır. İç çamaşırı giyilecekse birkaç beden büyük erkek boxer’ları tercih edilmelidir. Cerrahi sonrasında ağrı doğaldır ve genellikle basit ağrı kesiciler ile tedavi edilebilir. Ağrı kesici ihtiyacı sıklıkla 1 haftadan uzun olmamaktadır. Narkotik ağrı kesici almayan hastalar cerrahiden 2-3 gün sonra araç kullanabilir ve işlerine dönebilirler; ancak ağır fiziksel aktiviteden ve egzersizden kaçınmalıdırlar. Vajinal yenileme uygulanan bireylerin 6 hafta boyunca cinsel ilişkiden uzak kalmaları ve vajinal tampon kullanmamaları gerekmektedir (vajinal istirahat). Aynı zamanda yüzme, hamam gibi yollarla yara bölgesinin suyla uzun süreli temasından sakınılmalıdır. Yara yerini korumak kaydıyla vajinal yenileme işleminden 2-3 gün sonra duş alınabilir. Yara yerine basıya yol açacak uzun süreli oturma, at binme, bisiklet sürme gibi eylemlerden uzak durulmalıdır. Vajinal yenileme uygulanan kadınlarda cinsel yaşantıda iyileşmenin optimal düzeye ulaştığı zamanın cerrahiden 4-6 ay sonrası olduğu görülmektedir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Fiyatları

Vajina Daraltma Ameliyatı (Vajinoplasti) fiyatları, hastadan hastaya kişinin özel durumuna bağlı olarak değişebilmektedir. Vajinoplasti fiyatları hakkında bilgi ve randevu için 0(232) 421 90 50 nolu telefonu arayabilirsiniz.

logo

İNCE KLİNİK olarak Deneyimlerimiz ile tüm hastalarımızın beklenti ve ihtiyaçlarına çözüm bulup,kadın sağlığı alanında İzmirde fark yaratan bir merkez olmak için ilerlemeye devam ediyoruz Anlayışımız; kadın sağlığını ilgilendiren en kritik konularda,uygun olan en iyi çözümü hastalarımıza sunmaktır. Farkımız ; En ileri teknolojik donanım yanısıra yüksek standartlara sahip olan bir klinik olmamızdır.

Tüm hakları saklıdır. Seo Uzmanı Mustafa Mutlu

Telefon
Konum