Jinekoloji

Adet Düzensizlikleri Tedavisi

  • ADET DÜZENSİZLİĞİ TEDAVİSİ
ADET DÜZENSİZLİĞİ TEDAVİSİ

Adet Düzensizliği Nedir?

Adet düzensizliklerinin pek çok çeşidi olabilmektedir.  Adet kanamasının normal zamanının dışında gerçekleşmesi yani beklenen periyottan önce ya da sonra görülmesi, adet kanamasının pıhtılı gerçekleşmesi, ağrılı ve sancılı geçen adet dönemi, normalden uzun süren adet dönemi gibi farklı problemler görülebilmektedir.

Polimenore, regl döneminin düzenli aralıklarla fakat 21 günden daha sık gerçekleşmesi, oligomenore de regl döneminin 36 gün – 6 ay arası değişebilen aralıklarla olmasıdır. Menstrüasyonun düzensiz ve sık aralıklarla gerçekleşmesi metroraji olarak isimlendirilir.

Menoraji adet kanamalarının aralıklarının düzenli olmasına rağmen uzun süre devam etmesidir. Amenore de en az 6 ay süresinde kanamanın gerçekleşmemesidir.

İki çeşit adet düzensizliğinden bahsedilebilir.

1.Organik Kökenli Adet Düzensizliği

Üreme organlarındaki farklı problemlerin düzensizliğe sebep olduğu durumlarda organik kökenli adet düzensizliği görülür. Rahimde oluşabilen myomlar, polipler, tümör ya da yumurtalık kistleri buna sebep olabilir.

2.Disfonksiyonel Uterin Kanamalar:

Eğer adet düzensizliği yapısal bir sorun olmadan sadece hormonal bozukluklardan kaynaklı ortaya çıkıyorsa bu tip kanamalara disfonksiyonel uterin kanamalar denir.

Adet Gecikmesi Neden Olur?

Aktif cinsel hayatı olan ve de etkili bir korunma kullanmayan kadınlarda adet gecikmesinin en olası nedeni gebelik durumudur. Bir başka sebep de o siklusta yumurtlamanın gerçekleşmemiş olması ve buna bağlı olarak kanamanın gecikmesidir. Mevsimsel ve mekansal değişkenlikler, stres gibi faktörler de adet kanamalarında gecikmeye neden olabilir. Yılda bir kereden fazla adet gecikmesi yaşayan kadınların kesinlikle bir doktora başvurmaları ve durumun incelenmesi gerekir.

Kürtaj, konizasyon gibi rahim içi ya da ağzına yapılan müdahaleler sonrasında adet kanamasının görülmemesi, adet gecikmesi ortaya çıkması açık akış yolunun zarar görmesinden kaynaklanabilir. Asherman sendromu ve servikal stenoz gibi durumlar ortaya çıkabilir. Polikistik over sendromuna bağlı gecikmeler, adet gecikmelerinin en çok rastlanan sebeplerinden biridir. Adet düzensizliği ile beraber, kilo, tüylenme ve sivilcelenme gibi durumlar da ortaya çıkıyorsa özellikle problemin incelenmesi gerekir. Hipofiz bezinde görülen sorunlar da hormon kaynaklı gecikmeler ortaya çıkarabilir. Bunun dışında beyinde hipotalamus bölgesindeki problemler hormon mekanizmasının bozulmasına, psikolojik etkenlerle beraber adet düzensizlikleri tedavisi neden olabilir.

Adet Gecikmesi Kaç Gün Normaldir?

Adet dönemi, normal şartlarda 21 ile 35 gün arasında gerçekleşmektedir. Adet görülmeye başlanan ilk gün, dönemin 1. günü olarak hesaba alınır. Yılda 1, 2 kereden fazla adet gecikmesi ve düzensizlikler görülmesi durumunda, kişinin doktora başvurması önemlidir.

Adet Düzensizliği Tedavisi

Adet düzensizliklerinin tedavisi ve adet gecikmelerinin tedavisi için öncelikle muayene çok önemlidir. Vajinanın, rahmin ve yumurtalıkların incelenmesi gerekir. Ultrason yardımıyla rahim ve yumurtalıklarda olası tümörler araştırılır. Rahim iç zarının kalınlığı yani endometrial kalınlık da ölçülür. Gerekli görülen durumlarda biyopsi gerekebilir.

Ergenlik ve menopoz dönemlerinde, sık ya da uzun aralıklı adet durumlarında hormon testlerine başvurulabilir. Menopoz döneminde görülebilecek her kanamanın iyi incelenmesi gerekir.

Adet düzensizliği tedavisi için, probleme sebep olan kaynağın tespit edilmesi lazımdır. Eğer hormonal değil de üreme organları kaynaklı bir alt neden varsa, bu nedenin ortadan kaldırılmasına yönelik tedavi süreci belirlenir. Myom ya da kanser gibi sebeplerle ortaya çıkan düzensizliğin giderilmesi için cerrahi müdahele gereklidir.

Eğer tetkikler sonucunda bir hastalık ortaya çıkarılamamışsa, düzensizliğin hormonal dengesizliğe bağlı olduğu ortaya çıkar. Bu durumlarda adet düzensizliği tedavisi için ilaçlar ve haplar kullanılarak döngüler düzene alınmaya çalışılır.

Adet Söktürücüler

Adet söktürücü ilaç olarak adlandırılan hap, tablet ve iğnelerin kullanımında doktor kontorlü çok önemlidir. Özellikle toplumumuzda adet söktürücü olarak adlandırılan bu ilaçların kontrolsüz ve bilinçsiz kullanımı olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

Adet söktürücü ilaçlar hamilelikten korunmak ya da gecikmelerde adet görebilmek amacıyla kullanılabilmektedir. Birtakım jinekolojik hastalıklarda tedavi amacıyla da adet söktürücülerin kullanımı görülebilmektedir.

Adet Düzensizliği Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Kist, polikistik over sendromu ya da hormon düzensizliği gibi sebeplerle ortaya çıkabilen adet düzensizliğinin düzenlenmesi için doktorun uygun gördüğü durumlarda adet düzensizliği tedavisi ilaçları olarak doğum kontrol hapları kullanılabilmektedir. Doğum kontrol haplarının kist oluşumunu engelleyici ve kistlerin boyutlarını küçültücü etkisi vardır. Aynı şekilde adet ve hormon düzenlemede de etkili olabilmektedir. Bu konuda doktorunuzun önereceği yaklaşım önemlidir. Öncelikle adet düzensizliğinin altında yatan nedenin iyi belirlenmesi gerekir. Eğer düzensizliğe bir hastalık neden oluyorsa bu hastalığın tedavisine yönelik uygulamalar gerçekleştirilmelidir.

logo

İNCE KLİNİK olarak Deneyimlerimiz ile tüm hastalarımızın beklenti ve ihtiyaçlarına çözüm bulup,kadın sağlığı alanında İzmirde fark yaratan bir merkez olmak için ilerlemeye devam ediyoruz Anlayışımız; kadın sağlığını ilgilendiren en kritik konularda,uygun olan en iyi çözümü hastalarımıza sunmaktır. Farkımız ; En ileri teknolojik donanım yanısıra yüksek standartlara sahip olan bir klinik olmamızdır.

Tüm hakları saklıdır. Seo Uzmanı Mustafa Mutlu

Telefon
Konum