Jinekoloji

İlaçlı Rahim Filmi

  • RAHİM FİLMİ (HSG)
RAHİM FİLMİ (HSG)

Rahim Filmi Neden Çekilir? Rahim Filmi Ne İşe Yarar?

HSG (Histerosalpinografi), rahim-tüp filmi, rahim röntgeni olarak da adlandırılan rahim filmi, rahim tüplerinin ve rahim boşluğunun durumunu incelemek için çekilen röntgendir. Doktorun gerekli gördüğü durumlarda, olası çeşitli problemlerin tespiti ve teşhisi adına önem taşıyabilmektedir. Bu işlem ile hem fallop tüpleri hem de rahim boşluğu radyolojik olarak incelenebilmektedir.

Rahim Filmi Ne Zaman Çekilir?

HSG, genellikle adet kanaması sonrasındaki birkaç gün içinde çekilmektedir. Adet dönemi içerisinde kanama durumunda çoğunlukla çekilmez. İlaçlı rahim filmi, rahim içerisine verilen ilaç ile yapıldığından adet kanının karın içine gitme riski vardır. Adet döneminin hemen ardından çekilmesinin sebebi kişinin gebe olmadığından emin olmaktır. Eğer adet döneminden uzun süre sonra çekilirse kişinin bu süre zarfında hamile kalmış olma olasılığından dolayı, işlemin gebeliğe zarar verme riski oluşabilir.

İlaçlı Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

HSG, röntgen odasında çekilmektedir. Hasta, röntgen masasının üzerine sırt üstü yatar. Ardından kişi bacaklarını hafif açarak, genel jinekolojik muayene pozisyonuna benzer bir pozisyona gelir. Ancak jinekolojik muayenenin aksine hasta ayaklarını röntgen masasının üzerine koyar. İlaçlı rahim filmi çekilirken röntgen odasında kadın doğum uzmanıyla beraber radyoloji uzmanı veya röntgen teknisyeni bulunur. İşlem gerçekleştirilirken çoğu zaman lokal ya da genel anestezi yapılmamaktadır. Uygulama sırasında hafif bir ağrı olabilmektedir ancak bu ağrı kısa sürer. Anestezi gereken durumlar, hastanın çok fazla çekindiği ve korktuğu durumlar olabilir.

İlaçlı rahim filmi yani HSG yapılması için, kadın doğum uzmanı tarafından jinekolojik muayenede de kullanılan spekulum yerleştirilir. Spekulum yerleştirildikten sonra rahim ağzı kısmına antiseptik solüsyon sürülerek bölge temizlenir. Ardından kanül şeklinde isimlendirilen, ince uzun tüp şeklindeki alet rahim ağzına konulur. Bu alet içerisine röntgen ışınlarını geçirmeyen radyo opak sıvı verilerek röntgen filminde parlak şekilde görünüm elde edilmesi sağlanır. Bu ilaç aynı zamanda bazı böbrek ve barsak röntgenlerinde de kullanılmaktadır.

Rahme verilen ilaç, tüplere ve eğer tüpler açık şekildeyse karın içerisine kadar gider. Rahim içerisine ilaç verilme esnasında karın bölgesine birkaç kere röntgen filmi çekimi yapılır. Röntgen filmi çekimleri tamamlandıktan sonra rahim ağzına yerleştirilmiş olan alet çıkarılır ve muayene aleti olan spekulum alınır. Hasta kalkmadan önce bir karın filmi daha çekilebilmektedir. Ardından hasta masan kalkar.

Rahim Filmi Röntgen Çekimi Ne Kadar Sürer?

Oldukça kısa süren bir işlemdir ve yaklaşık olark 5 ya da 10 dakika içerisinde rahim filmi çekimi tamamlanır.

Rahim Filmi Sonuçları Ne Zaman Alınır?

Genellikle rahim röntgeni (hsg) sonuçları, işlem bittikten sonra 10 ila 20 dakika sonrasında çıkar. Bu sonuçlar, diğer röntgen filmlerinde olduğu gibi siyah röntgen kağıtlarına basılmaktadır. Buraya kadar süreç kısa olmasına rağmen, bu bilmlerin bir radyoloji uzmanı tarafından incelenmesi ve rapor yazılması gereklidir. Bu nedenle rahim filmi sonuçlarının tamamlanması biraz zaman alabilir. Genellikle, rahim filmi çekilen merkez yoğunluğuna göre değişebilmekle beraber, rahim filmi raporu birkaç saat içerisinde radyoloji uzmanı tarafından yazılarak tamamlanır. Bu rapor sonrasında kadın doğum uzmanı tarafından incelenerek gerekli son değerlendirmeler kadın doğum uzmanı tarafından yapılır.

Rahim Filmi Sonrası Kanama

HSG yani ilaçlı rahim filmi sonrasında çok az miktarlarda damla şeklinde kanama olabilmektedir. Normalde bu ufak kanamalar birkaç günlük sürede kendiliğinden kesilir. Eğer kanama kesilmezse ya da şiddetlenirse, zaman kaybetmeden hemen doktorunuza başvurmanız gerekir.

Rahim Filmi Sonrası Ağrı

Bazı hastalarda ağrısız rahim filmi çekmek mümkün olabilmektedir. Bazı hastalarda ise hafif bir ağrı duyulması normaldir. İlaçlı rahim filmi çekildikten sonra özellikle ilk gün içerisinde hafif kasık ve karın ağrıları olabilmektedir. Bu hafif ağrılar kendiliğinden bir iki gün içerisinde geçer. Eğer ağrı şiddetli olur veya geçmezse,  vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Rahim Filmi Hamileliği Kolaylaştırır Mı?

Rahim filminde kullanılan ilaçların, gebe kalma şansını az da olsa artmaktadır. Bu da rahim içerisine verilen ilaçlı sıvının, tıkalı olma olasılığı olan tüpleri açabilmesinden kaynaklanmaktadır. Mevcut olabilecek yapışıklıklar açıldığında hamilelik olasılığı da artar. Bu nedenle rahim filmi çektirmiş kişilerde, çektirmemiş kişilere göre gebe kalma şansı artabilmektedir.

İlaçlı Rahim Filmi Çektirenler Nelere Dikkat Etmelidir?

Öncelikle rahim filmi çektirenler, filmin çekileceği merkezin teknik alt yapısının ve hijyeninin iyi olmasına dikkat etmelidir. HSG çekilirken hem kadın doğum uzmanının hem de radyoloji teknisyeni veya uzman radyoloğun bulunması da önemlidir. Bu noktalara da dikkat etmeniz sonrasında yaşanabilecek olumsuz durumların önüne geçilmesi ve risklerin minimuma indirilmesi adına önemlidir.

İlaçlı Rahim Filmi Fiyatları

Yasal mevzuat gereğince ülkemizde işlemlerin web sitesi üzerinden açıklanması yasaklanmıştır. Rahim röntgeni fiyatları, rahim röntgeninin çekileceği merkeze, şehre ve yıla göre farklılıklar gösterebilir. İlaçlı rahim filmi çekilecek merkezin teknik altyapısı ve uzman bir kadroya sahip olması da ücretleri etkileyebilmektedir. Rahim filmi fiyatları Ankara iliyle diğer illerde aynı olmayabilir. Benzer şekilde rahim filmi fiyatları 2016 yılı ile 2015 yılında farklı olabilmektedir. Konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz 0 (232) 421 90 50 numaralı telefonu arayarak bize ulaşabilirsiniz.

logo

İNCE KLİNİK olarak Deneyimlerimiz ile tüm hastalarımızın beklenti ve ihtiyaçlarına çözüm bulup,kadın sağlığı alanında İzmirde fark yaratan bir merkez olmak için ilerlemeye devam ediyoruz Anlayışımız; kadın sağlığını ilgilendiren en kritik konularda,uygun olan en iyi çözümü hastalarımıza sunmaktır. Farkımız ; En ileri teknolojik donanım yanısıra yüksek standartlara sahip olan bir klinik olmamızdır.

Tüm hakları saklıdır. Seo Uzmanı Mustafa Mutlu

Telefon
Konum