Jinekoloji

Rahim Sarkması Ameliyatı

  • RAHİM SARKMASI TEDAVİSİ
RAHİM SARKMASI TEDAVİSİ

Rahim Sarkması Nedir?

Rahim (uterus) memelilerde döllenmiş yumurtanın yerleştiği ve doğum zamanına kadar gelişip yerleştiği organdır. Doğum yapmamış kadınlarda 5-6 cm gibi bir büyüklüğe sahipken doğum yapmış kadınlardaysa yaklaşık 6-7 cm büyüklüğe ulaşır.

Genital bölgedeki organlar, bir takım bağların etkisiyle bulundukları yerde fazla hareket edemezler. Bu bağların ilerleyen yaş ve doğum gibi etkilerle zayıflamasıyla genital organların olması gerektikleri yerden aşağıya, vajina içine sarkması gözlemlenebilir. Genital organlardaki sarkmaya “desensus” denir. Rahim sarkması da, rahimin vajina içerisinde aşağıya doğru yer değiştirmesi şeklinde gerçekleşir.

Rahim Sarkmasının Nedenleri Nelerdir?

Fazla sayıda doğum, iri bebek doğumları, normal doğumlar, ilerleyen yaş, ağırlık kaldırmak, sürekli devam eden kabızlık veya ıkınma, şişmanlık, aşırı ve sürekli öksürük, obezite, bazı hastalıklar sebebiyle karın çevresi kaslarının ve bağ dokusunun fazla gerilmesi gibi etkenler rahim sarkması riskini arttırabilir. Rahim sarkması görülen kadınlarda, idrar torbası sarkması ve kalın bağırsağın son bölümünün sarkması da beraber görülebilir.

Rahim Sarkmasının Belirtileri Nelerdir?

Farklı derecelerdeki sarkmalar farklı belirtiler verebilmektedir. Erken dönemde hiçbir belirti vermemesi mümkündür. Kadınlarda özellikle ayakta durulduğunda, öksürük, hapşırık ve ıkınma durumlarında alt bölgelerde dolgunluk ve ağrı hissedilebilir. Bel ağrısı, vajina içerisinden belirli dokuların çıkması, alt karın bölgesinde ağırlık hissiyatı veya aşağıya doğru çekilme, cinsel ilişki sırasnda ağrı duyulması gibi belirtilerin de görülmesi olağandır.

İlerlemiş vakalarda, kadının kendi rahmini eliyle hissedebilmesi ve vajinadan rahmin çıkmaya başlaması gibi şikayetler görülebilir. Rahim sarkmasıyla beraber kalın bağırsağın son kısmında (rektum) sarkma yaşayan hastalarda rektumun vajinaya doğru yaklaştığı gözlemlenir. İdrar torbasında sarkma durumundaysa, sarkmanın derecesine bağlı olarak ayaktayken, cinsel ilişki esnasında ya da gülerken idrar kaçırma veya idrara zor çıkma gibi şikayetler ortaya çıkabilir.

Rahim Sarkmasında Tanı Nasıl Konur?

Genelde kadınların yukarıda belirtilen şikayetleriyle anlaşılabilmektedir. Bunun dışında fazla belirti vermeyen durumlarda, jinekolojik muayeneyle doktor tarafından tespiti mümkün olabilmektedir.

Rahim Sarkması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavinin şekli, sarkmanın derecesine, kadının yaşına ve genel sağlık durumuna, çocuk sahibi olmak isteyip istememesine göre değişkenlik gösterir. Eğer sorun yeni başlamışsa, Kegel egzersizleri olarak bilinen vajina etrafındaki kasları kasma egzersizleriyle sarkma belirli oranda engellenebilmektedir.

İlerlemiş vakalarda ise cerrahi operasyona, yani ameliyata başvurulur. Rahmin vajina içersinden çıkarılması ve vajina daraltma işleminin ön vajina kısmındaki fazlalıklar çıkarılarak yapılması bir yöntemdir. Vajina daraltma işlemi geçiren hastalarda, eğer hamilelik durumu ortaya çıkarsa normal doğum yerine sezeryan doğum tercih edilir. Çocuk sahibi olma düşüncesi olan üreme çağındaki hastalarda rahim alınması yöntemine başvurulmaz. Yalnızca ön ve arka vajina duvarlarındaki fazlalık dokular operasyonla alınarak vajinal daratlma işlemi gerçekleştirilir.

Karın bölgesindeki rahimi yerinde tutan bağların yukarı çekilmesi ve sağlamlaştırılmasıyla rahim alınmadan bir operasyon çeşidi de mümkündür. Ancak bu tip işlemlerin çok uzun ömürlü olamaması mümkündür. Yaklaşık olarak 5 yıl içerisinde tekrar rahim sarkması görülme riski, ameliyat tekniği ve operasyon tipine de bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Rahim sarkması ameliyatında ortalama ameliyat süresi yaklaşık 3 saat kadardır. Operasyon ardından hasta kısa bir süre içinde günlük işlerini yapacak duruma gelir ancak 6 hafta kadar cinsel ilişkiye girmesi yasaklanır. Yaraların tam olarak iyileşmesi 4 ila 6 hafta kadar alabilmektedir. Hasta, normal şekilde duş alabilir ancak deniz, havuz gibi faaliyetlerden uzak tutulur.

Çok nadir durumlarda, “pesser” denilen, vajinaya yerleştirilip rahmi destekleyerek yukarıda kalmasını sağlayan bir takım cihazların da tedavi şeklinde kullanılması mümkündür. Bu tip tedavi şekilleri rahminin alınmasını istemeyen veya operasyondan kötü etkilenebilecek kadar yaşlı ya da sağlık durumu yerinde olmayan hastalarda uygulanabilir.

Rahim Sarkmasını Önlemek Mümkün müdür?

Rahim sarkmasını kesin olarak engellemek pek mümkün değildir. Ancak sağlıklı beslenmek, aşırı kilolardan sakınmak ve alt bölge karın kaslarını güçlendirmeye yönelik egzersizler yapmak riski azaltmayı mümkün kılar.

Rahim Sarkması Tedavisi Yapan Doktorlar

Rahim sarkması tedavisi sürecinin alanında uzman ve deneyimli bir hekim tarafından devam ettirilmesi, tedavinin başarısı ve kalıcılığı açısından önemi büyüktür.

Rahim Sarkması Ameliyatı Fiyatları

Rahim sarkması ameliyatı fiyatları operasyonun türü, kullanılan teknikler gibi farklı sebeplerle değişkenlik göstermektedir. Ülkemizde medikal uygulamalarda ücret verilmesi kanunen yasaktır. Detaylı bilgi almak ve bizimle iletişime geçmek için 0(232) 421 90 50 no’lu telefonu arayabilirsiniz.

logo

İNCE KLİNİK olarak Deneyimlerimiz ile tüm hastalarımızın beklenti ve ihtiyaçlarına çözüm bulup,kadın sağlığı alanında İzmirde fark yaratan bir merkez olmak için ilerlemeye devam ediyoruz Anlayışımız; kadın sağlığını ilgilendiren en kritik konularda,uygun olan en iyi çözümü hastalarımıza sunmaktır. Farkımız ; En ileri teknolojik donanım yanısıra yüksek standartlara sahip olan bir klinik olmamızdır.

Tüm hakları saklıdır. Seo Uzmanı Mustafa Mutlu

Telefon
Konum