Onkoloji

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı – HPV

 • Bilgi
Bilgi

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı – HPV

Rahim Ağzı Kanseri Aşısının Önemi Nedir? Aşı Olmak Neden Önerilmektedir ?

Amerika Birleşik Devletlerin’de 2006 yılı içerisinde lisans alan, ülkemize ise geçtiğimiz yıllarda getirilen HPV aşısını yaptırmakla alakalı olarak günümüzde gerek dünya genelinde ve gerekse de Türkiyede insanlarda birçok çekince ve soru işareti bulunmaktadır. Bu durumun en kayda değer nedeni, HPV’nin yakın bir zamana değin üzerinde çok fazla konuşulan bir konu olmaması ile ilgilidir. Bu nedenden ötürü de pek çok anne baba bu konu hakkında yeterli bilgiye sahip değildir. Bir diğer önemli sebep ise rahim ağzı kanseri aşısının (HPV aşısı) diğer aşılara kıyasla daha yeni bir tür aşı olmasına bağlıdır ve bu sebepten dolayı da bu aşının güvenilirliğine ilişkin insanlar arasında bir kaygı bulunmaktadır.

HPV Enfeksiyonu

Günümüzde tüm dünyada HPV, cinsel yollarla kişiden kişiye bulaşan ve son derece sık rastlanılan bir hastalık etkeni olarak kayıt altına alınmıştır. Tüm hayatları boyunca dünya genelindeki kadın ve erkeklerin en az %80’inin bu virüsü kaptıkları bilinmektedir. Tıpkı cinsel yollarla bulaşan diğer hastalıklarda olduğu gibi, HPV (human papiloma virus) de genel olarak adolesan yaş grubundaki kişiler ile genç kadınlar üzerinde etkisini göstermektedir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki veriler ışığında 14 ile 19 yaş grubu arasındaki genç kızların yüzde yirmibeşi, 20 ile 24 yaşındakilerin ise %45’i en az bir türdeki HPV virusuyla enfekte olmuş. HPV, cinsel aktivitenin başlamasını takiben ilk ayda bile bulaşabilir. Kişilerdeki cinsel partner sayısındaki artış, mikrobun bulaşma riskini arttırır.

HPV virusunun günümüzde tespit edilmiş 130 farklı tipi bulunmaktadır; bunlardan 40 tanesi genital bölge ve ağız-boğaz bölgesinde hastalık yapabilen türlerdendir. Virüs, vücuttaki deri-cilt veya mukozadaki  çizikler ve çatlaklardan içeriye girerek hastalığı başlatır ve komşu hücrelere yayılır.

HPV enfeksiyonlarının çoğu sessiz bir şekilde seyreder. Ancak HPV-6 ve HPV-11 diye anılan özellikle iki türünde, genital bölgede siğiller, boğazda papillom adı verilen bir cins tümörün oluşma riski daha fazladır. HPV-16 ve HPV-18 tipleri ise, rahim ağzında kanser öncesi bazı deri değişiklikleri başlatarak, kansere dek ilerleyebilir. Görülen rahim ağzı kanserlerinin %70 etkeni bu iki tip HPV dir.

HPV Aşısı Ne Şekilde Etki Gösterir ?

Aşının üretim safhasında virüsun etkili proteini rekombinan adı verilen teknikle dışarıda üretilir ve bunun akabinde, virüse benzer parçacıklar içerisine yerleştirilir. Bu parçacıklar, vücut içerisine verildiğinde, vücutta bir bağışıklık yanıtı oluşturuyor: Ancak bu parçacıklar gerçek bir virus olmadığından, enfeksiyona ya da kansere yol açmıyor.

ABD’de ve ülkemizde onaylanmış iki tip aşı vardır. Bunlardan ilki olan dörtlü aşı; HPV tipleri 6-11-16-18 e karşı üretilmiş, ikili aşı ise sadece HPV tipleri 16 ve 18’e karşı geliştirilmişlerdir. Bu aşıların hiçbirisinin içerisinde civa veya antibiyotik bulunmamaktadır.

Yaklaşık 50000 genç kız ve kadın üzerine yapılan deneylerde (16-26 yaşında) bağışıklığın gerçekleştiği ve özellikle daha genç grupta bağışıklık düzeyinin (antikor miktarı) daha da yüksek seyrettiği bulunmuş. Bağışıklık yanıtının en az 5 yıl devam ettiği, sonrasında da virusla karşılaşıldığında hatırlayıcı mekanizmanın devreye girerek, bağışıklığı aktifleştirdiği görülmüş.  Aşıların ikisi de rahim ağzı kanserini önlemeden %90 etkindir.  4’lü aşı, daha çok HPV tipi içerdiği için, rahim ağzı kanserinin yanısıra, genital ve ağız-boğaz bölgesi siğillerinin önlenmesinde de etkilidir.

Henüz kızlardaki kadar net bir kesinlik kazanmamış olsa dahi 4’lü aşı, 2009 yılında erkek çocuklarda kullanım açısında onaylanmış ve genital siğillerin, penis ve anüs bölgesi kanserlerin üzerinde de  etkili olabileceğini bildirilmiştir.

Önerilen Aşılama Zamanı ve Takvimi

11-12 yaşından itibaren tüm kız çocuklarına ya da henüz hastalığı almamış olan 13 ie 26 yaş grubundaki kişilere uygulanması önerilmektedir.

Aşı 0-2-6 ay takvimi ile 3 doz olarak uygulanabilir.

HPV aşısının tespit edilmiş ciddi bir yan etkisi yoktur.

Altı Çizilmesi Gerekli Diğer Hususlar

 • Adolesan ve genç erişkinler arasında HPV görülme riski diğer kişilere göre çok daha yüksektir.
 • Çoğu insan yaşamın bir noktasında HPV ile enfekte olabilmektedir.
 • HPV enfeksiyonu kadınlarda rahim ağzı ve diğer genital bölge kanserlerine, erkeklerde ise anüs kanserine neden olabilmektedir.
 • HPV aşısının, kansere ilerleyecek vakaların engellenmesinde etkili olduğu gözlemlenmiştir.
 • Günümüze değin yapılan çalışmalar aşının güvenli olduğunu göstermiştir.
 • 11 ile 12 yaşındaki çocukların aşılanması önemlidir çünkü;
 1. Enfeksiyon çok erken yaşlarda kapılabilmektedir.
 2. Vücutta bir kez enfeksiyon kapıldıktan sonra, aşı etkili olamaz.
 3. Evlilik öncesinde cinsel ilişkiden kaçınılsa dahi, evli olduğunuz kişiden de hastalık bulaşması olabilir.
 4. Erken aşılanma vücutta, daha mikropla karşılaşmadan korunma sağlamaktadır.
 • Aşı yapıldıktan sonrasında da genç kadınların düzenli Pap smear yaptırmaları çok önemlidir. Günümüz aşıları kanser yapan her tür HPV yi henüz içermemektedir. (%90 etkili)
 • Günümüzde tıp dünyasında HPV aşıları konusunda gerçekleştirilen çalışmalar halen devam etmektedir. Gelinen bu noktada aşının yapılması konusunda çocuk hekimiyle de görüşülürek karar alınması en doğrusu olacaktır.

İzmir HPV Fiyatları

Türkiye’de yasal olarak çalışan kadın doğum uzmanı hekimlerin web sitelerinde (tıpkı diğer uygulamalarda olduğu gibi) HPV fiyatları hakkında bilgi vermeleri yasaktır. Ayrıca uygulama maliyetinin hastadan hastaya değişme olasılığı sebebiyle de fiyat vermek sağlıklı olmayabilir.. 0232 421 90 50 veya 0532 460 11 50 nolu telefonlardan (Rahim Ağzı Kanseri Aşısı) HPV fiyatlarıyla ilgili bilgi isteyiniz.

logo

İNCE KLİNİK olarak Deneyimlerimiz ile tüm hastalarımızın beklenti ve ihtiyaçlarına çözüm bulup,kadın sağlığı alanında İzmirde fark yaratan bir merkez olmak için ilerlemeye devam ediyoruz Anlayışımız; kadın sağlığını ilgilendiren en kritik konularda,uygun olan en iyi çözümü hastalarımıza sunmaktır. Farkımız ; En ileri teknolojik donanım yanısıra yüksek standartlara sahip olan bir klinik olmamızdır.

Tüm hakları saklıdır. Seo Uzmanı Mustafa Mutlu

Telefon
Konum