Onkoloji

Vajina Kanseri

  • Bilgi
Bilgi

Vajina Kanseri Tedavisi

Vajen (Vajina) Kanseri Nedir?

Vajina, kadın dış genital sisteminde cinsel ilişkinin gerçekleştiği ve yaklaşık 7-10 cm uzunluğunda ve 3 cm genişliğindeki kas yapısında bir organdır. Kadın üreme sistemindeki kanser vakalarının ortalama olarak %1’ini vagina kanserleri oluşturur. Vajina kanseri; vajen kanseri, vajina ca, vajen ca olarak da isimlendirilmektedir. Vajina kanserinin görülme yaşı ortalaması yaklaşık 45-65 yaş arasıdır.

Vajina Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Vajina kanseri erken dönemlerinde belirti vermeyebilir. Kanser bölgesi travmaya duyarlı olduğundan ilişki sırasında ve sonrasında beklenmeyen kanama veya menapoz sonrası normal olmayan kanamalar görülebilir. Vajinal akıntılar, bölgeye yakınlığı sebebiyle idrar yolları ya da kalın bağırsaklarla ilgili sıkıntılar (idrar yapmada sıkıntı, yanma, kanama ya da ağrı, dışkılama sırasında ağrı ve kanama gibi), vajende şişlik veya kitle, pelvik ağrı gibi semptomlar olabilir.

Vajina Kanserinde Risk Faktörleri Nelerdir?

Vajen kanserinin nedenleri kesin olarak bilinmemekle beraber genellikle ileri yaşta gözlemlendiği bilinmektedir. Bunun dışında bazı durumlarda HPV veya HIV enfeksiyonlarıyla ilişkilendirilebileceği düşünülmektedir.

Vajina Kanserinin Tanısı Nasıl Konur?

Jinekolojik muayenede vajina duvarında belirlenen kanamalı yara dokusu ya da tümöral alan gözlemlenir. Bu noktalardan alınacak doku örneğiyle yapılan biyopsi sonrasında kesin tanı konulur. Ayrıca rahim ağzı (serviks) kanseri taramasında kullanılan smear (smir) testi de vajen kanserinin erken teşhisinde yararlı olabilir.

Vajina Kanserinde Evreleme ve Prognoz

Vajen kanseri teşhisi konduktan sonra evreleme ve prognoz değerlendirmesi yapılır. Bu süreçte manyetik rezonans görüntüleme (MR), bilgisayarlı tomografi (BT), pozitron emisyon tomogrofisi (PET) gibi teknikler kullanılabilir.

Vajina kanserinde, diğer kanserlerde olduğu gibi 4 evre bulunmaktadır. Evre 1’de kanser vajende sınırlı kalır. Evre 2’de komşu organlara metastaz (yayılma) görülür. Evre 3’te yakındaki lenf nodlarına veya pelvik bölgedeki organlara sıçramış olabilir. Evre 4’te de kanser lenf nodları ve yakındaki veya uzaktaki organlara yayılmıştır. Ortalama 5 yıllık yaşam süresi yaklaşık %40-45’tir. Hastalığın erken dönemlerinde bu yüzde ortalama %70, ilerleyen evrelerde %15’e kadar düşebilmektedir.

Vajina Kanserinde Tedavi Nasıl Yapılır?

Vajina kanserinin tedavi sürecinin belirlenmesinde kanserin yerleştiği alan ve büyüklüğü önem arz eder. Genel olarak kullanılan yöntemler cerrahi (ameliyat) yöntemler ve radyoterapidir (ışın tedavisi). Eğer rahim ağzına yakın alana yerleşmiş bir kanser ise rahim ve vajinanın üçte birlik kısmı cerrahi olarak alınır. Alt karın alanındaki lenf bezlerinin çıkarılması da olasıdır. Ardından ışın tedavisi uygulanabilir.

Eğer vajenin orta bölümüne yerleşmiş bir kanser varsa cerrahi işlem olmadan sadece radyoterapi uygulanması mümkündür. Kanserin vagenin girişine yerleştiği durumlarda ise dış vajinayla alt üçte birlik kısım çıkartılıp ardından radyoterapi uygulanması mümkündür.

Vajina Kanserinde Tedavi Sonrası

Diğer kanser türlerinde olduğu gibi tedavi sonrası takip büyük önem arz eder. Ayrıca vajina kanserinin tedavisi sonrası ortaya çıkabilecek ve cinsel yaşamı olumsuz etkileyebilecek durumlar plastik (rekonstrüktif) cerrahi yöntemleriyle halledilebilmektedir.

Vajen Kanserinden Korunmak

Yukarıda da belirtildiği üzere vajina kanserinin nedenleri kesin olarak bilinmemektedir. Ancak düzenli jinekolojik muayene olası kanser durumlarında erken teşhisi mümkün kılacağı için çok önemlidir.

Vajina Kanseri Tedavisi Yapan Doktorlar

Vajina kanseri tedavisinin uzman ve tecrübeli hekimler tarafından yapılması gerekmektedir.

logo

İNCE KLİNİK olarak Deneyimlerimiz ile tüm hastalarımızın beklenti ve ihtiyaçlarına çözüm bulup,kadın sağlığı alanında İzmirde fark yaratan bir merkez olmak için ilerlemeye devam ediyoruz Anlayışımız; kadın sağlığını ilgilendiren en kritik konularda,uygun olan en iyi çözümü hastalarımıza sunmaktır. Farkımız ; En ileri teknolojik donanım yanısıra yüksek standartlara sahip olan bir klinik olmamızdır.

Tüm hakları saklıdır. Seo Uzmanı Mustafa Mutlu

Telefon
Konum