Onkoloji

Vulva Kanseri

  • Bilgi
Bilgi

Vulva Kanseri Tedavisi

Vulva Kanseri Nedir?

Vulva, kadın üreme organının dış kısmına verilen isimdir ve klitoris, büyük ve küçük dudaklar ile vajen girişini kapsar. Dış genitalya ya da dış genital organ şeklinde de adlandırılabilmektedir. Vulva kanseri (Vulva Ca), vulva derisinde oluşan kanserdir. Görece nadir görünen bu kanser tipi genelde menapoz sonrası dönemde ortaya çıkabilmektedir.

Vulva kanserinin en sık görülen şekli skuamöz hücreli olarak isimlendirilen hücre tipinde olanlarıdır. Sıklıkla vajinadaki büyük ve küçük dudakların tutulumu şeklinde olur. Bundan farklı olarak bazal hücreli kanser ve malign (kötü huylu) melanom gibi cilt kanseri çeşitlerinin de vulvada ortaya çıkabildiği bilinmektedir.

Vulva Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Ele gelen şişlik ve hassasiyet ilk belirtiler olabilir. Genel anlamda ilk ve en belirgin bulgular yüksek şiddette kaşıntılardır. Bunun dışında renk değişiklikleri, kabarıklar ve sertleşme de belirtiler arasındadır. Şiddetli kaşıntıların tedaviye rağmen geçmemesi, vulva kanseri şüphesini akla getirmelidir. Vulva bölgesinde kaşıntıya Latin dilinde “vulvar pruritus” denmektedir.

Vulva Kanserinin Nedenleri ve Risk Faktörleri

Vulva kanserinin nedeni tam olarak bilinmemekte olup belirli virüslerin bu kansere yol açabileceği düşünülmektedir. Özellikle HPV (Human Papilloma Virüsü) enfeksiyonlarının bir etken olabileceğine dair görüşler vardır. Bunun dışında çoğunlukla ileri yaşlarda görüldüğü için artan yaşla beraber de riskin arttığını söylemek mümkün olabilir.

Vulva Kanseri Tanısı Nasıl Konur?

Vulva bölgesinden alınan parçalar patolojik teste gönderilerek vulva biyopsisi yapılır. Bu biopsi işlemi jinekolojik muayene esnasında lokal anesteziyle uyuşturularak yapılan kolay ve basit bir işlemdir. Doğru noktadan parça alınabilmesi ve de incelemeyle taramanın yapılabilmesi için “kolposkop” denilen alet kullanılır. Yapılan bu işleme “kolposkopi” denir. Genelde çıplak gözle tespit edilmesi zor olan patolojik noktaların tespiti için kullanılan ve bir büyüteç gibi görüntüyü büyütmeye yarayan bir alettir. Bu cihaz aynı zamanda vajen (vajina) ve rahim ağzı (serviks) kanserlerinin tespitinde de kullanılır. İncelemeler sırasında doktorun gözünden kaçabilecek küçük noktaların tespiti için de önemlidir.

Vulva Kanserinde Evreleme ve Prognoz

Görüntüleme yöntemleriyle yapılan evreleme sonucu kanserin 4 evreden hangisinde olduğu belirlenir. Evre 1’de kanser yüzeyeldir ve vücudun diğer alanlarına yayılmamıştır yani metastaz yapmamıştır. Evre 2’de çevre dokularda tutulum gözlenir. Evre 3’te bölgesel lenf nodlarına yayılma olmuştur. Evre 4’teyse genel lenf nodlarında tutulum ve uzak organlar da dahil metastaz görülür. Tedavinin belirlenmesi açısından evreleme önemlidir.

Vulva Kanserinde Tedavi Nasıl Yapılır?

Vulva kanserinde cerrahi yöntemlerle yani ameliyatla tümörlü vulva dokularının çıkarılması şeklinde tedavi yapılır. Belirli durumlarda yakın bölgelerdeki kasık lenf nodlarının da çıkarılması mümkündür. Vulva kanseri ameliyatı, cerrahi işlem sonrasında yaklaşık olarak vakaların yarısında yara bölgesinde açılma ve enfeksiyon gözlenir.

Vulva kanseri vakalarının ortalama olarak yarısı Evre 1’de teşhis edilmektedir. Evre 1’deki cerrahi operasyonlar sonrası 5 yıllık yaşam süresi yaklaşık olarak %90 civarındadır. Vulva kanserlerinde genellikle radyoterapi ve kemoterapi kullanılmaz, ancak ilerlemiş vakalarda radyoterapi yani ışın tedavi uygulaması yapılabilir.

Vulva Kanserinde Tedavi Sonrası Takip

Her kanser tipinde olduğu gibi vulva kanserinde de cerrahi işlemden sonra doktor gözetimindeki takip büyük önem taşımakta, olası tekrar durumlarında müdaheleyi mümkün kılmaktadır. En başarılı tedavi sonrasında bile kanserin nüksetme olasılığı her zaman vardır.

Vulva Kanserinden Korunma Yolları

Yukarıda da belirtildiği üzere vulva kanserinin kesin sebepleri tam olarak bilinmemektedir. Ancak HPV (Human Papilloma Virus) enfeksiyonunun bir etkisi olabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle korunma için cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı önlem almak ve HPV aşısı yaptırmak mümkündür.

Vulva Kanseri Tedavisi Yapan Doktorlar

Vulva kanserinin tedavisinin alanında uzman ve deneyimli doktorlar tarafından yapılması önemlidir.

logo

İNCE KLİNİK olarak Deneyimlerimiz ile tüm hastalarımızın beklenti ve ihtiyaçlarına çözüm bulup,kadın sağlığı alanında İzmirde fark yaratan bir merkez olmak için ilerlemeye devam ediyoruz Anlayışımız; kadın sağlığını ilgilendiren en kritik konularda,uygun olan en iyi çözümü hastalarımıza sunmaktır. Farkımız ; En ileri teknolojik donanım yanısıra yüksek standartlara sahip olan bir klinik olmamızdır.

Tüm hakları saklıdır. Seo Uzmanı Mustafa Mutlu

Telefon
Konum